Samodzielne przygotowanie własnego pogrzebu – czy osoba samotna może zadbać o swój pochówek za życia ?

///Samodzielne przygotowanie własnego pogrzebu – czy osoba samotna może zadbać o swój pochówek za życia ?

Samodzielne przygotowanie własnego pogrzebu – czy osoba samotna może zadbać o swój pochówek za życia ?

Moda na samodzielne planowanie własnego pogrzebu przywędrowała do nas jak większość trendów z zachodu. Jednakże w Polsce nadal cieszy się stosunkowo niską popularnością. Temat śmierci jest dla nad nadal dziedziną tabu, dodatkowo podejście do ceremonii pogrzebowej wiąże się z naszą wiarą. Dane statystyczne pokazują, że na świecie stale rośnie ilość osób korzystających z usług „funeral planning” – w Stanach Zjednoczonych ich liczba sięga już 60%.

Przygotowanie wszystkiego samodzielnie znajduje zastosowanie w momencie, gdy jesteśmy samotni, wówczas możemy wyznaczyć osobę, np. znajomego, który zajmie się wypełnieniem wszystkich przygotowanych i wybranych elementów. Z całą pewnością również oszczędzimy w ten sposób kłopotu i ilości formalności bliskim. Dzięki temu po naszym odejściu będą mieli możliwość pogrążenia się w żałobie.

Organizacja własnego pogrzebu obejmuje liczne jego elementy. Wybieramy miejsce pochówku, dokonujemy zakupu kwatery na cmentarzu, możemy również postawić nagrobek. To również nasza decyzja czy zostaniemy skremowani czy pochowani w trumnie. W zależności od opcji możemy dobrać odpowiednią trumnę bądź urnę. Nasi bliscy nie będą również zaprzątać sobie głowy takimi elementami jak ubiór, kwiaty czy oprawa muzyczna ceremonii a także jej rodzaj (zależnie od wiary). Wszystko będzie przygotowane, a wyznaczona przez nas osoba – nasz pełnomocnik będzie musiała jedynie dopilnować wypełnienia naszej woli.

Z całą pewnością przedsięwzięcie decyzji o organizacji własnego pogrzebu stanowi pogodzenie się z własną śmiertelnością i tym co nieuchronne. Po odejściu bliskiej osoby rodziny często pytane są o zgodę na pobranie narządów do przeszczepów. Podjęcie takiej decyzji może być niezwykle trudne. Jeśli zajmiemy się całkowitą organizacją pogrzebu możemy również dopełnić tej kwestii wyrażając zgodę bądź nie.

Kamienny nagrobek na cmentarzu jest elementem pamięci o naszej osobie, gdy już odejdziemy z tego świata. Samodzielne przygotowanie ceremonii i postawienie nagrobka daje nam możliwość stworzenia pamięci o sobie, pozostawienie pamiątki takiej jaka chcemy aby ona była.

2016-11-05T06:55:08+00:00Czerwiec, 2016|Informacje|0 komentarzy

Zostaw komentarz