Statuy z brązu i ich specyfika

Statuy z brązu i ich specyfika

Przechadzając się po cmentarzu bardzo często napotykamy wzrokiem na groby, które wyróżniają się od pozostałych. Czasami nawet są tak piękne, że zatrzymujemy się przy nich, aby podziwiać ich wykonanie. To przede wszystkim elementy, które nie należą do standardowych rozwiązań skupiają naszą uwagę i sprawiają, że mamy ochotę wpatrywać się w nagrobek jak zaczarowani. Z pewnością zaliczane są do nich statuy z brązu.

Coraz więcej osób decyduje się na zamieszczenie na własnym grobie lub grobie bliskiej osoby statuy. Brąz wydaje się najodpowiedniejszym materiałem do jej wykonania, ponieważ posiada szereg właściwości, które sprawiają, że posąg prezentuje się nie tylko pięknie, ale jest również trwały i wytrzymały. Brąz łatwo poddaje się obróbce, dlatego wylewanie odpowiednich figur nie jest trudne. Pomimo tego, że wiele zakładów zajmuje się ich masową produkcją, to jednak cena materiału powoduje, że są one stosunkowo wysokie. Brąz to materiał twardy, bowiem łatwo poddaje się hartowaniu. Posiada dobre właściwości przeciwcierne i jest odporny na wszelkie warunki atmosferyczne. Naturalna barwa brązu jak sama nazwa wskazuje jest brązowa o lekko złotym odcieniu. Brąz nie ulega korozji, a więc mamy pewność, że po kilku latach nie pojawi się na nim rdza i będzie wyglądał jak nowy.

Statuy z brązu przeznaczone na cmentarz mają wiele wzorów. Najczęściej spotykaną jest Jezus Chrystus, Matka Boska z Dzieciątkiem oraz anioł. Dostępne w różnych ustawieniach i wielkościach, idealnie nadają się na element dekoracyjny każdego grobu. Brąz jest cennym materiałem, dlatego jeśli nie mamy pewności, że cmentarz nie jest odpowiednio dobrze strzeżony, lepiej nie decydować się na kupno statuy.

Statuy wykonywane są również na zamówienia specjalne i jako elementy dekoracyjne do ogrodu bądź do upiększenia wnętrza domu. W zależności od potrzeb można znaleźć odpowiedni dla siebie wzorzec. Producenci oferują figury niemal każdego rodzaju począwszy od martwej natury, poprzez statuy przedstawiające ludzi oraz zwierzęta.

Większość rzeźb z brązu produkowana jest mechanicznie na podstawie formy przygotowanej przez rzeźbiarza. Sprawia to, że istnieje ryzyko powtarzalności. Jeśli ktoś naprawdę ceni sobie piękno i ma artystyczne zacięcie, powinien zwrócić się do profesjonalnego rzeźbiarza, który ręcznie przygotuje statuę od podstaw. Należy jednak wziąć pod uwagę, że cena będzie niemal dwukrotnie wyższa niż od figur dostępnych w sklepach.

Nie ulega wątpliwości, że statuy z brązu mają własny styl i ich obecność na grobie podnosi jego walory estetyczne. Niezależnie od tego, czy przedstawiają one postać Chrystusa czy Matki Boskiej, każdy grób z dodatkiem w takiej postaci jest znacznie piękniejszy i jeszcze dostojniej oddaje cześć osobie w nim pochowanej. Alternatywą dla statuy z brązu są statuy gipsowe, które są zdecydowanie tańsze, jednak po każdym innym względem są równie dobrze wykonane.

2016-03-10T01:17:59+00:00Marzec, 2016|Informacje, Statuy z brązu|0 komentarzy

Zostaw komentarz