Jak wybrać tablicę pamiątkową ?

//, Tablice pamiątkowe/Jak wybrać tablicę pamiątkową ?

Jak wybrać tablicę pamiątkową ?

Większość obecnych grobów posiada osobne tablice pamiątkowe przymocowane do granitowej płyty.

Jeszcze nie tak dawno temu wszelkie informacje o zmarłym utrwalało się bezpośrednio na nagrobku, jednak czasy te bezpowrotnie mijają. Większość zakładów kamieniarskich wykonujących nagrobki oferuje w sprzedaży tablice pamiątkowe, które prezentują się o wiele bardziej okazale.

Najczęściej są one odlewane z mosiądzu, dzięki czemu są wytrzymałe i przede wszystkim pięknie się prezentują. Dostępne wzory mogą przyprawić o zawrót głowy, gdyż w katalogach można spotkać kilkadziesiąt rodzajów. Każdy z nich posiada inne zdobienia oraz wielkość. Mosiądz oraz brąz posiadają szereg właściwości. Wykonane z nich tablice z nich są trwałe i wytrzymałe. Dzięki dużej plastyczności łatwo poddają się obróbce i można w nich uwieczniać dosłownie wszystko, na co mamy ochotę. Nie musi to być tylko informacja o osobie zmarłej, ale także na przykład dołączone epitafium.

Tablice pamiątkowe nie tylko przeznaczone są na cmentarze. Stosując tą samą technikę można zamówić tablicę okolicznościową. Bardzo często spotykamy je na pomnikach, szkołach, budynkach oraz przy okazji nadawania imieniem gmachu i stadionu.

Czas potrzebny na wykonanie tablicy pamiątkowej jest bardzo krótki. Aby go przyśpieszyć należy posiadać dokładne informacje na temat tekst, który zostać na niej umieszczony. Warto dobrze go przemyśleć, ponieważ później nie będzie możliwości zmiany. Bardzo przyśpieszy to pracę i pozwoli uzyskać taki efekt, na jakim to zależy.

Wygląd tablicy można dopasować do indywidualnych preferencji. Istnieje wiele gotowych wzorów, które różnią się od siebie nie tylko wielkością, ale również kształtem, barwą, fakturą oraz umiejscowieniem ornamentów. Wiele firm oferuje możliwość spersonalizowania tablicy oraz dodania do niej wiele dodatkowych elementów. Tablice nie muszą wcale być prostokątne. Istnieje możliwość rozbudowania jej o wystający element. Na przykład krzyż lub wizerunek Jezusa Chrystusa. Zostanie on wówczas ładnie wtopiony w całość i świetnie będzie się prezentował na nagrobku. Bardzo często możliwe jest uwiecznienie w tablicy płaskorzeźby. Twarz osoby zmarłej lub osoby, którą upamiętnia tablica to świetny pomysł na urozmaicenie.

Ceny tablic pamiątkowych są bardzo różne i przeważnie ustalane są indywidualnie. Wysokość uzależniona jest od kształtu, liczby znaków, stopnia zaawansowania, dodatkowych płaskorzeźb, grafik itd. Większość zakładów podaje jedynie stały koszt odlewu oraz obróbki tablicy, a następnie po podaniu dokładnych szczegółów cenę wykonania modelu odlewniczego. Pamiątkowa tablica bardzo efektownie prezentuje się na grobach wykonanych z granitu. Pomimo tego, że są one odporne na działanie rdzy i warunków atmosferycznych, należy o nie dbać. Istnieją specjalne preparaty służące do czyszczenia tablic, które przebywając na powietrzu narażone są na śniedzienie oraz wszelkiego rodzaju nalot z drzew.

2016-11-05T06:55:32+00:00Marzec, 2016|Informacje, Tablice pamiątkowe|0 komentarzy

Zostaw komentarz