Śmierć kochanego dziecka jest zawsze ogromną tragedią dla całej najbliższej rodziny. W wielu przypadkach wydaje się, że odczuwamy ją znacznie silniej emocjonalnie niż utratę osoby starszej jak babcia czy inny członek rodziny, będący z podeszłym wieku. Na taką śmierć jesteśmy nieco lepiej przygotowani, gdyż zdajemy sobie sprawę iż stanowi ona naturalną kolej rzeczy. O ile na śmierć w ogóle można się przygotować to na pewno znacznie łatwiej pogodzić się z odejściem osoby starszej niżeli dziecka.

Przygotowanie trumny dla dziecka najczęściej odbywa się na zamówienie. Oczywiście zakłady pogrzebowe mają dostępne gotowe w różnych rozmiarach i zdarza się, że klient jest w stanie dopasować odpowiednią, jednak w zależności od tego w jakim wieku nastąpił zgon może stać się konieczne wykonanie specjalnej trumny dla danej osoby, ze względu na jej wzrost w danym okresie.

Aby zamówić trumnę dla dziecka należy udać się do zakładu pogrzebowego. Tam najczęściej na podstawie gotowych wzorów oraz tych dostępnych w katalogu wybieramy kolor oraz określamy jak ma wyglądać. Dla najmłodszych wybierane są różnego rodzaju trumny. Bardzo często rodzice decydują się na klasyczne wzory. W niektórych przypadkach są one malowane i kolorowo zdobione, co oddaje urok przerwanej dziecięcej beztroski.

Najczęstszym materiałem z jakiego wykonywane są trumny – również te dla dzieci jest drewno. Można również spotkać plastikowe. Dodatkowe elementy zdobnicze, i takie które należy umieścić jak uchwyty, które umożliwią jej przeniesienie wykonuje się z plastiku bądź metalu.

Wybieranie trumny dla dziecka w żadnym wieku nie jest niczym przyjemnym. Wiele osób decyduje się na przygotowanie całości ceremonii przez firmę pogrzebową, dzięki czemu muszą uczestniczyć w mniejszej ilości formalności. Jest to czas szczególnie bolesny, w którym musi znaleźć się miejsce na przeżywanie własnego smutku. W obliczu wielkiej tragedii jaką jest niewątpliwie utrata dziecka rodzice potrzebują przede wszystkim wsparcia i uszanowania ich uczuć.