Przygotowanie pogrzebu to z pewnością bardzo trudne zadanie dla osób, które kochały zmarłego. Jednym z obowiązków jaki wówczas przed nami staje jest wybór trumny oraz wyglądu jej wnętrza. Wyróżniamy kilka rodzajów trumien –te przeznaczone bezpośrednio do pochówku, kremacyjne czy też służące do transportu zwłok z większych odległości, np. z poza granic kraju.

O ile w takich wykonanych w celu skremowania zwłok oraz tych służących do transportu wnętrze powinno być specjalnie dostosowane przez specjalistów, o tyle w przypadku klasycznej trumny przeznaczonej do pochowania osoby, która zmarła wnętrze możemy dobrać do własnego gustu oraz potrzeb estetycznych.

Każdy rodzaj trumny musi oczywiście spełniać dokładnie swoje zadanie i być odpowiednio przygotowany konstrukcyjnie, jednak w te kwestie najczęściej nikt z nas nie wnika. Pozostawiamy to specjalistom, sami zaś skupiamy się jedynie na wyglądzie całości. Wyłożenie trumny z całą pewnością stanowi ważny element jeśli w planach ceremonii pogrzebowej jest wystawienie otwartej trumny w kaplicy. Wówczas tym bardziej chcemy aby wszystko wyglądało możliwie jak najbardziej estetycznie i elegancko, gdyż jest to ostatni raz kiedy zarówno my jak i wszyscy obecni widzimy danego człowieka i chcemy aby został zapamiętamy jak najlepiej.

Wnętrze trumny najczęściej wyłożone zostaje białym materiałem. Pod głową umieszcza się poduszkę. Dostępne są różne tkaniny zarówno zwyklejsze jak i znacznie bardziej eleganckie, a co za tym idzie również droższe. Wiele osób decyduje się na zakończenia wykonane z koronki.

Elementy związane z religią są również nieodłącznym elementem, który wkładamy do trumien. Są to najczęściej drobiazgi, które świadczą o wyznaniu i łączą zmarłego z Bogiem. W wierze chrześcijańskiej w dłoniach osoby, która odeszła umieszcza się różaniec.

W kwestii ubioru dla osoby zmarłej przyjęte jest, że strój do trumny pozostaje w ciemnych odcieniach. Ma być przede wszystkim elegancki. Mężczyzn chowa się w garniturach. Kobity natomiast najczęściej w różnego rodzaju garsonkach.