Cena nagrobka uzależniona jest od wielu czynników. Przede wszystkim od rodzaju materiału, z którego został zrobiony, ilości i rodzaju użytych literek, a także od jego wymiaru. Wymiar ma szczególnie istotne znaczenie, ponieważ zależy od niego ilość zużytego kamienia.

Ogólnie nagrobki można podzielić ze względu na wymiar na pojedyncze oraz podwójne. Pojedyncze przeznaczone są jak sama nazwa wskazuje dla jednej osoby, a ich standardowy wymiar to 190×90 cm. Nagrobki podwójne mają wymiary 200×160 cm. Takie też są standardowe działki, które możemy wykupić na cmentarzu. Coraz większą popularnością cieszą się grobowce rodzinne, które są większe, ale też i potrzebują większej działki. Nagrobki produkowane na zamówienie nie mają tak atrakcyjnej ceny jak te o standardowych wymiarach. Większa ilość materiału oraz czas poświęcony na ich wykonanie mają swoją cenę. Na jej wysokość wpływa również fakt, że dostawcy granitowych bloków dostarczają je właśnie o takich wymiarach. Większy wymiar generuje też większą ilość odpadów. Ilość granitu potrzebna do wytworzenia nagrobka jest bardzo różna. Zakłady kamieniarskie wykonując groby liczą go w metrach kwadratowych. Wszystkie elementy nagrobka takie jak płyty nagrobne, szczyty oraz boki mają w każdym zakładzie standardowe wielkości, których cena jest bardzo atrakcyjna. Jeśli planujemy zmienić wymiary i życzymy sobie większą grubość, wówczas będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Jeśli zatem decydujemy się na specjalne zamówienie, które odbiega od tradycyjnych wymiarów musimy zdawać sobie sprawę, że jego cena znacznie wzrośnie, co jest podyktowane przez zużycie większej ilości materiału.

Kształt nagrobka to czynnik, który również odgrywa istotne znaczenie podczas ustalania jego ceny. Jeśli nagrobek będzie prosty, bez dużej ilości załamań oraz zaokrągleń, to jego produkcja jest znacznie łatwiejsza i mniej skomplikowana, co znacząco przekłada się na jego cenę. Tutaj ilość materiału zużytego na produkcję nie ma tak dużego znaczenie, ponieważ na przykład nagrobki tak zwane wcięte, pomimo tego, że zużywają mniejszej ilości granitu, to jednak koszt ich docięcia znacznie przewyższa cenę materiału. W tym przypadku nie ma co się dziwić, że cena takiego nagrobka jest wyższa od grobu pełnego. Dodatkowym faktem zwiększającym również cenę jest fakt, że odpady z łuków, dal i innych niestandardowych wzorów nie są ponownie wykorzystywane i idą do wyrzucenia. Należy zatem zapamiętać, że im bardziej skomplikowany kształt, tym wyższa cena nagrobka.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że krawędzie nagrobka również decydują o jego cenie. Frez nadaje ostateczny wygląd pomnikowi. Najtańsze są ścięcia proste. Nie wymagają wielkiego wysiłki i mogą być wykonane podczas jednego zabiegu. Bardziej skomplikowane krawędzie często wymagają użycia maszyn kilkukrotnie, a dodatkowo wielu godzin ręcznej pracy rzeźbiarza. Warto więc pamiętać, że pomimo tego, że zakłady kamieniarskie są w stanie zrobić z kamienia dosłownie wszystko, to jednak wiele efektów jest trudnych do uzyskania i wymaga wielogodzinnej pracy, a ta z kolei kosztuje.