Grobowce czyli nagrobki podwójne znajdują zastosowanie najczęściej w dużych rodzinach, w których zauważalna jest silna więź pomiędzy jej członkami. Również istotną rolę pełni tutaj wiara, przywiązanie do regionu z jakiego pochodzimy oraz umiłowanie tradycji.

Wielkość nagrobka rodzinnego uzależniona jest od regulaminu oraz standardu cmentarza. Miejsce wykupywane jest najczęściej jeszcze za życia wszystkich członków familii i wspólnie finansowane łącznie z wystawieniem pomnika, na którym najczęściej umieszcza się napis typu „Rodzina…..(nazwisko)”.

Rozwiązanie takie z całą pewnością niesie ze sobą znaczniej mniej wydatków i formalności w momencie śmierci jednej z bliskich osób, która najprościej zostanie złożona w czasie ceremonii w już gotowym grobie.

Nagrobki rodzinne ze względu na swoje przeznaczenie są najczęściej dużo szersze od tych pojedynczych, wydają się być niejako podwójne. W ich wnętrzu znajduje się miejsce na umieszczenie większej ilości trumien. Do wykonania pomnika potrzebna jest znacznie większa ilość materiału.

W kwestii wyglądu całości obowiązuje dowolność tak jak gdy projektujemy pomnik dla jednej osoby. Granit czyli materiał, który jest najpowszechniej wykorzystywany w tworzeniu nagrobków, posiada wiele odmian i kolorów, dodatkowo łatwo poddaje się obróbce dzięki czemu możliwe jest uzyskanie z niego najróżniejszych kształtów oraz faktur.

Jeśli chodzi o liternictwo to również możemy zdecydować się na dowolne. Pamiętajmy jednak iż pomimo iż płyta nagrobna jest znacznie większa niż w przypadku klasycznych pomników, to powinniśmy wziąć pod uwagę ilość osób, które mają spocząć w danym miejscu. Czcionka zbyt obszerna może stworzyć problemy w przyszłości gdy konieczne będzie dopisywanie danych kolejnych osób.

Nagrobki rodzinne są najczęściej dużo bardziej okazałe od tych pojedynczych. Bardzo popularne są złocone litery i elementy bogato zdobione. Również różnego rodzaju posągi i figury są częstym elementem grobowców. Stworzenie tego typu pomnika może wydawać się bardzo kosztowne, jednak pamiętajmy, że na jego wykonanie składa się kilka osób mających w nim spocząć więc koszt może się z czasem okazać znacznie niższy niż w przypadku grobów pojedynczych.