Pamięć o bliskich nam osobach pielęgnujemy w najróżniejszy sposób. Niektórym z nas wystarczy regularne odwiedzanie grobu, dbanie o niego i dodatkowo wspominanie wspólnych chwil na podstawie naszej pamięci, zapisków czy zdjęć i filmów. Obecnie jednak przemysł funeralny znacząco się rozwija. Nową formą pielęgnacji pamięci o bliskiej mam osobie dla bardziej wymagających są tzw. diamenty pamięci.

W tym rozwiązaniu nad formą z całą pewnością dominuje treść czyli przesłanie, że dana osoba zostanie z nami na zawsze, że jest niezatarta w naszym sercu oraz myślach. Diamenty są najtwardszymi substancjami w otaczającej nas przyrodzie, sama ich nazwa pochodzi właśnie od słowa „niezniszczalny”.

Wykonanie diamentu pamięci polega na umieszczeniu w pięknym kamieniu, w eleganckiej oprawie elementu ściśle związanego ze zmarłą osobą. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu kosmyk włosów lub niewielką ilość prochów powstałych w czasie kremacji.

Pojawiają się zdania iż tworzenie takich kamieni może godzić w szacunek do osoby zmarłej. Jego celem jest jednak symbolizowanie pamięci i ogromnej miłości do ludzi, którzy od nas odeszłi. Jest to równocześnie sposób na poradzenie sobie ze śmiercią kogoś kto był w naszym życiu bardzo ważny.

Jeśli decydujemy się na stworzenie diamentu z prochów pokremacyjnych konieczne jest wykorzystanie około 200-500 gram materiału, jeśli natomiast będzie to kosmyk włosów to musi on ważyć od 0,5 -2 gramów. Wiele firm oferuje również wykonanie diamentu w kolorze, np. zielonym, błękitnym, pomarańczowym, czerwonym lub jako kamień bezbarwny. Możemy również decydować o jego odpowiednim oszlifowaniu. Gotowe kamienie mają zwykle wielkość od 2,5-8 mm.

Z oferty wykonania diamentu pamięci możemy skorzystać w większości większych firm pogrzebowych w Polsce. Stanowią one o naszym przywiązaniu i myślach skierowanych do bliskiej osoby, która niestety od nas odeszła. Jest to jedna z nowszych form czci pamięci, na którą coraz chętniej decydują się klienci.