W czasie organizacji pogrzebu spada na nas cała masa elementów, o których musimy pamiętać i przygotować aby ceremonia przebiegła idealnie tak jak sobie to wyobrażamy. Z pewnością znacznie łatwiej jest jeśli przygotowanie całości powierzymy firmie pogrzebowej. Wówczas spotkamy się z konsultantem, który poprowadzi nas krok po kroku, pozwoli dokonać wyboru wszystkich elementów a następnie zajmie się ich załatwienie wedle naszej woli. Jednym z drobniejszych i nie koniecznie aż tak istotnych elementów jest ozdobienie trumny.

W zależności od tego na jaką trumnę się zdecydujemy, innego koloru mogą być jej elementy takie jak uchwyty czy inne drobne metalowe fragmenty. Do nich najlepiej dobrać odpowiednią ozdobę, którą umieścimy na trumnie. Oczywiście pomimo takiej dekoracji większość osób i tak układa na wierzchu skrzyni kwiaty i w ten sposób jest ona przenoszona. Z tego właśnie powodu jeśli przy samodzielnej organizacji pogrzebu zapomnimy o tym niewielkim elemencie to nic się nie stanie, gdyż miejsce, w którym zostałby on umieszczony może zostać zasłonięte wiązanką.

Pośród wzorów takich ozdób znajdziemy kwiaty – najczęściej róże, wizerunki umierającego na krzyżu Jezusa Chrystusa, motyw serca, aniołki, krzyże , a także ramki, narożniki. Wszystkie wykonane są najczęściej z malowanego na odpowiednią barwę metalu. Dzięki tym elementom trumna może wyglądać znacznie bardziej elegancko i ekskluzywnie.

Zakupu takich elementów można dokonać oczywiście w firmie pogrzebowej, która zajmuje się organizacją całości ceremonii, w sklepie zajmującym się handlem elementami sakralnymi lub wyposażeniem trumien. Całość dobierzemy i zamówimy wedle naszych oczekiwań już w czasie jednej wizyty w odpowiednim punkcie. Ozdoby można również zamówić przez Internet, jeśli uznamy, że jest większy i ciekawszy wybór wzorów i cen. Z cała pewnością czas po śmierci bliskiej osoby jest dla nas wyjątkowo trudny, dlatego wszelkie formalności i elementy które musimy załatwić najlepiej maksymalnie uprościć.