W zależności od rodzaju nagrobka, każdy może dowolnie wybrać rodzaj napisów, które zostaną na nim uwiecznione. Część osób decyduje się na wykonanie liter z materiału, z którego został wykonany grób. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ litery stanowią jedną całość i nie skupiają na sobie uwagi. Niestety istnieją również pewne wady takiego rozwiązania. Zalicza się do nich między innymi stapianie się liter oraz nagrobka, przez co zamieszczone napisy oraz inskrypcje nie są tak dobrze widoczne.

Istnieje kilka rodzajów technologii służących do nanoszenia napisów na kamień. Wyróżniamy trzy najpopularniejsze rodzaje wypisów: litery piaskowane, litery kute oraz litery metalowe. W zależności od potrzeb zakłady kamieniarskie wykonują uwiecznianie tekstów na nowych grobach oraz są w stanie dopisać nowe teksty na grobach już istniejących (np. jeśli zajdzie potrzeba dopisania osoby lub inskrypcji). Jeśli ktoś ma takie życzenie może również poprosić o odnowienie napisu. W takim wypadku specjaliści zjawią się na cmentarzu i przy pomocy specjalnych preparatów chemicznych oraz narzędzi doprowadzą istniejące napisy do czystości.

Największą popularnością cieszą się litery piaskowane. Nie tylko dlatego, że ta metoda należy do najtańszych i praktycznie każdy może pozwolić sobie na uwiecznienie sentencji lub ornamentów tym sposobem na nagrobku, lecz dlatego, że piaskowane litery wyglądają naprawdę efektownie i to praktycznie na każdym materiale. Niezależnie od tego, czy jest to marmur, szkło, czy też kamień. Maszyny przeznaczone do piaskowania pozwalają uzyskać dowolne litery. Możemy ustawić w nich wielkość czcionki, jej rodzaj, a także „głębokość”. Piaskowanie odbywa się z dużą precyzją praktycznie co do jednej setnej milimetra. Litery piaskowane mogą być malowane na dowolny kolor. Litery ręcznie wykuwane z granitu lub piaskowa wyglądają wręcz ekskluzywnie. Są znacznie droższe od piaskowanych, jednak ich obecność na nagrobku podnosi oda razu jego wartość estetyczną. Litery wykonane ze stali prezentują się pięknie, gdyż można pomalować je na dowolny kolor. Specjalnie przeznaczona do tego celu farba nie tylko nadaje barwę literom, ale także chroni je przez zarysowaniami oraz co najważniejsze korozją. Na życzenie klientów można je pokryć prawdziwym złotem, jednak jest to zabieg bardzo kosztowny.

Chwila zastanowienia nad wyborem odpowiednich liter z pewnością pozwoli cieszyć się nimi zdecydowanie dłużej. Liternictwo prezentowane w katalogach znacznie różni się od tego w rzeczywistości. Aby wyrobić sobie odpowiednie zdanie najlepszym rozwiązaniem jest udać się na cmentarz i przekonać się, który ze wzorów najbardziej nam odpowiada. Tylko w ten sposób unikniemy pomyłki i nie będziemy żałować swojego wyboru. Zakłady kamieniarskie mają zróżnicowane cenniki, jednak najczęściej kwota ustalana jest od jednej litery. W zależności jak długi ma być tekst oraz jakiego rodzaju mają to być litery, cena ustala na jest indywidualnie.