Cmentarze posiadają swój urok i każdy przyzna, że spacer po nekropolii pozwala przenieść się w inny, metafizyczny świat. Największy urok posiadają stare cmentarze, których groby liczą po kilkaset lat. Zabytkowe rzeźby, starodawne krypty i grobowce to tylko niektóre z niesamowitych rzeczy, które możemy spotkać wędrując alejkami takiego cmentarza.

Bez wątpienia do najpiękniejszych polskich cmentarzy zaliczamy Warszawskie Powązki. Liczący ponad 42 hektary cmentarz został otwarty w 1792 roku. Ponad trzy stulecia pozwoliły stworzyć niejako swoiste muzeum grobów. Wśród ok. 1 miliona osób, pochowanych jest bardzo wielu znanych i zasłużonych Polaków i Polek, w tym żołnierze powstań narodowych od insurekcji kościuszkowskiej do powstania warszawskiego, działacze niepodległościowi, wybitni pisarze, poeci, uczeni, artyści, myśliciele, lekarze, prawnicy, duchowni. Wszystkich nie sposób wymienić, ale takie nazwiska jak Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Bolesław Prus mówią dobitnie o ich wielkości. Znajdujące się tutaj alejki tworzą niesamowity klimat, który trudno wyrazić słowami. Spacery pozwalają zatopić się w mistyczny świat i zmusić do chwili refleksji i zapomnienia. Warto również zwrócić uwagę na wspaniałe rzeźby i postumenty. Jest ich tutaj ogromna ilość, a niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki.

Cmentarz na Pęksowym Brzysku w Zakopanem nie należy do największych, bowiem liczy zaledwie pół hektara. Każdy kto jednak się tutaj znalazł przyzna, że jest to jeden z najpiękniejszych cmentarzy w Polsce. Jest pierwszy zakopiański cmentarz powstały w połowie XIX wieku, na którym od lat dwudziestych XX wieku chowano – oprócz tych, którzy posiadali tu rodzinne grobowce – już tylko ludzi wybitnych i zasłużonych dla Zakopanego, Tatr i Podhala. Spacerując po cmentarnych alejkach możemy natknąć się na zabytkowe kapliczki i ręcznie rzeźbione figury oraz posągi w drewnie. Niektóre mają nawet po 150 lat, jednak dzięki konserwacji władz miasta, w świetnej formie zachowały się do dziś.

Stary Cmentarz w Łodzi to jedna z najpiękniejszych nekropolii Łodzi. Cmentarz został podzielony stosownie do wyznań na następujące części: katolicką, ewangelicką i prawosławną. Największym atutem cmentarza są grobowce i mauzolea. Wybudowane z ogromnym rozmachem, nawet dziś budzą podziw. Nic dziwnego, bowiem na ich budowę fundusze łożyły największe łódzkie rody fabrykanckie – Grohmanowie, Geyerowie oraz Kunitzerowie. Cmentarz w Łodzi jest o połowę mniejszy niż na Powązkach, jednak warto tutaj przyjechać i zobaczyć na własne oczy wspaniałą, zabytkową architekturę.

Nie każdy ma możliwość zostać pochowanym wśród największych osobistości lub na najpiękniejszych cmentarzach. Zwykle wygrywa w nasz rozsądek i troska o bliskich, którzy musieliby przejechać wiele kilometrów aby odwiedzić nasz grób. Pomimo tego warto chociaż na jeden dzień przyjechać do Warszawy lub Zakopanego i zobaczyć na własne oczy monumentalne posągi, groby znanych osobistości oraz poczuć klimat najpiękniejszych cmentarzy w Polsce.