Kamieniarze oferują szereg dodatków i ozdób, które mogą być uzupełnieniem pomnika zmarłego. Galanterie nagrobne przepełnione są ozdobnymi wazonami, lampionami, krzyżami i mosiężnymi figurkami. Na które dodatki warto się zdecydować?

Galanteria nagrobna:

Do najpopularniejszych ozdób nagrobnych należą m.in.:

• Litery nagrobkowe:

Nieodzowny element, będący uzupełnieniem każdego nagrobka. Realizowane na zamówienie klienta na podstawie jego indywidualnych oczekiwań oraz budżetu znacznie lepiej prezentują się niż np. inskrypcje piaskowane (malowane lub nie).

Litery nagrobkowe wykonywane są ze stali szlachetnej – na ogół mosiądzu, stali ocynkowanej lub nierdzewnej.

• Statuy z brązu:

Statuy z brązu to doskonałe uzupełnienie pomnika, które realizowane są na indywidualne zamówienie klienta lub przy wykorzystaniu produkcji mechanicznej. Brąz gwarantuje wysoką odporność na działanie czynników zewnętrznych, a dzięki swojej unikalnej strukturze – jest ciekawym uzupełnieniem nagrobków rodzinnych oraz tych zlokalizowanych na cmentarzach o wyższym poziomie zalesienia (brąz dobrze znosi także rośliny pnące i doskonale wpisuje się w ich charakter).

• Krzyże:

Krzyże są standardowymi ozdobami nagrobnymi, które są charakterystyczne dla polskich cmentarzy wiary chrześcijańskiej.

Wykonane z wysokiej jakości komponentów, mogą wpisywać się w płytę nagrobkową lub być osobnym, monumentalnym elementem dominującym na powierzchni.

• Wazony:

Wazony z brązu lub naturalnych komponentów (np. wykute z kamienia) to doskonałe miejsce na osadzenie roślin ozdobnych. Pokryte bezbarwnymi lakierami są niewrażliwe na działanie promieni ultrafioletowych, a także wysokie wahania temperatur.

Stosowane w parach świetni wkomponowują się zarówno w klasyczne, jak i nowoczesne pomniki pojedyncze oraz rodzinne.

• Ramki do zdjęć:

Coraz popularniejszymi dodatkami do pomników stają się subtelne ramki do zdjęć wykonane z mosiądzu lub brązu. To znacznie ciekawsze uzupełnienie nagrobka od standardowych, wpisanych w płytę nagrobną zdjęć. W zależności od użytego materiału, tego typu dodatki są także dobrym zabezpieczeniem fotografii zmarłego przed działaniem opadów deszczu i śniegu (sama fotografia wypalona w piecu ceramicznym bywa po latach wrażliwa na czynniki zewnętrzne).

• Lampiony:

Profesjonalnie zrealizowane lampiony z brązu to dobra alternatywa dla popularnych na polskich cmentarzach zniczy. Rozlewający się tych ostatnich wosk lub stopiony plastik trafia na płytę naturalnego kamienia i bywa powodem, dla którego tego typu zanieczyszczenia mogą być niemożliwe do usunięcia (szczególnie w przypadku marmuru oraz szarego granitu).