Wraz z końcem lata coraz częściej myślimy o nadchodzącym czasie zadumy i wspomnień nad grobami naszych bliskich. Początek jesieni to dobry moment na pielęgnację nie tylko naszej pamięci o zmarłych, ale również miejsc, w których zostali pochowani. Jak taktownie ozdobić miejsce spoczynku? Jak jeszcze można uczcić pamięć o naszych zmarłych?

Nierzadko gubimy się na zatłoczonych alejkach – większość nagrobków wygląda podobnie, nie ważne jak bardzo bliscy zmarłej osoby starają się je przyozdobić. Zwłaszcza, że kwiaty i znicze to nietrwałe ozdoby, widoczne głównie w okresie Święta Zmarłych i Zaduszek. Zastanawiasz się jaki rodzaj nagrobka będzie najlepszy? Jaki znicz będzie świecił najdłużej? Jakie kwiaty są najtrwalsze? Jak sprawić, żeby nasza rodzina i znajomi z łatwością rozpoznali miejsce pamięci po bliskiej osobie przez cały rok?

Oprócz stawiania figury na powierzchni pomnika, istnieje możliwość ozdobienia przestrzeni wokół niego. Wystarczy, że do obramowania miejsca spoczynku użyjemy wyjątkowej kostki brukowej. Kostka Lumi Signum ma właściwości luminescencyjne – na jej powierzchni znajdują się drobinki, które świecą łagodną poświatą. Łagodne światło w kolorze zielonym, niebieskim lub niebiesko-żółtym to dyskretna i taktowna ozdoba, którą widać tylko po zmroku. Na pewno ułatwi odnalezienie poszukiwanego przez nas miejsca np. w pochmurne w listopadowe popołudnie.

Światło emitowane przez kostkę czerpie wyłącznie z energii słonecznej, nie trzeba więc żadnej instalacji elektrycznej ani energii cieplnej, by nad kostką brukową Lumi unosiła się poświata. Świecące drobinki (nazywane luminoforami) „ładują się” nawet w dni, kiedy nie widać słońca.

Co więcej, tak trwała ozdoba nie wymaga wymieniania – nie przyczyniamy się więc do wytwarzania kolejnych odpadów, którymi wypełnione są przycmentarne kontenery. Kostka luminescencyjna wymaga jedynie pielęgnacji w postaci czyszczenia (można to robić podczas czyszczenia nagrobka, używając tych samych środków), a zawarte w niej luminofory mogą świecić nawet ponad 15 lat!

To nowatorskie rozwiązanie jest możliwe dzięki polskiej firmie Lumi Signum, która nie tylko produkuje te wyjątkowe, luminescencyjne kostki, ale również udostępnia na swojej stronie www przykładowy projekt ułożenia ich wokół pomnika, który chcemy wyróżnić.