Nagrobek może być udekorowany na różne sposoby. Wiele osób wybiera tradycyjne kwiaty, wieńce oraz uwiecznione na tablicy nagrobnej zdjęcie osoby zmarłej. Coraz większą popularnością cieszą się też nietypowe dekoracje takie jak rzeźby i inne ornamenty. Ich wybór dopasowany jest do charakteru zmarłego. Jeśli był zapalonym żeglarzem, można umieścić na grobie żaglówkę, jeśli motocyklistą – motor itd. Niezależnie od tego na jaki rodzaj dekoracji się zdecydujemy, należy pamiętać, że mają one za zadanie jeden cel – przekazanie naszych wyrazów szacunku.

Jeśli planowany wygląd nagrobka będzie różnił się od tradycyjnych pochówków, należy sprawdzić zasady i przepisy panujące na cmentarzu. Czasami zdarza się, że władze cmentarza nie życzą sobie, aby czyjś grób wyróżniał się za bardzo spośród innych.

Tematyka dekoracji może być różna, a pomysły można czerpać wspominając osobę zmarłą, jej osobowość, charakter, osiągnięcia oraz hobby.

Pomysły na dekorowanie nagrobków

Najpopularniejszą metodą dekorowania grobów są bez wątpienia kwiaty oraz wieńce na cześć zmarłego. Kwiaty doniczkowe wymagają nieustannej opieki, więc większość osób decyduje się na bardziej trwałe kwiaty sztuczne. Jeśli nie będziemy w stanie samodzielnie pielęgnować kwiatów oraz grobu, to zawsze można wynająć osobę, która będzie to robić za nas. Istnieją specjalne firmy, których oferta obejmuje tego rodzaju usługę. W ten sposób mamy pewność, że grób będzie cały czas czysty i piękny. Żywe rośliny, które wymagają najmniej uwagi to chryzantemy oraz pelargonie.

Nagrobek dziecka rodzice przyozdabiają najczęściej aniołkami oraz uwiecznionym w płycie zdjęciem. Jeśli są to urodziny lub inna wyjątkowa okazja często widuje się na dziecięcych grobach maskotki oraz zabawki. Należy je jednak szybko usunąć, gdyż mogą one być postrzegane jako brak szacunku dla innych zmarłych.

Wiele osób nie zapomina o zmarłych nawet w Boże Narodzenie czy Wielkanoc, przynosząc swoim bliskim na cmentarz święconkę lub inną dekorację odzwierciedlającą daną okazję. Może to być niewielka bombka lub choinka. Jeśli z kolei pochowana osoba była weteranem lub żołnierzem, można uhonorować ją medalem lub odpowiednim proporcem. Możliwości jest wiele, zwłaszcza że firmy produkujące dekoracje prześcigają się w wynajdowaniu coraz nowszych propozycji. Coraz większą popularność zdobywają lampy solarne, a nawet specjalne ramki na zdjęcia.

Jeśli ktoś nie chce wydawać pieniędzy na tego rodzaju ozdoby, istnieje wiele przedmiotów, które można równie dobrze można wykorzystać w ten sam sposób. Są to na przykład ozdoby ogrodowe, mozaiki kamienne, muszelki, ulubiony przedmiot z domu osoby zmarłej itp.

Dekorowanie grobu to tradycja bardzo odległa, sięgające wielu lat wstecz. Dzięki niej uwieczniamy pamięć o zmarłym i wyrażamy nasz szacunek. Nie należy jednak przesadzać, bowiem łatwo można przedobrzyć. Nagrobek zawsze powinien być estetyczny i dostojny. Robienie z niego choinki bożonarodzeniowej nie każdemu może się podobać. Nie należy również przynosić cennych pamiątek, bowiem pomimo tego, że cmentarze są strzeżone, to zawsze istnieje ryzyko, że koś będzie chciał przywłaszczyć sobie cenną rzecz leżącą na płycie nagrobnej.