Witraże z całą pewnością stanowią swoiste dzieło sztuki. Dzięki umiejętnemu połączeniu szkła w różnych kolorach, o odmiennych fakturach oraz płaskich bądź wypukłych możemy uzyskać niepowtarzalne dzieło, które będzie niezmiennie zachwycać. Smugi światła będą załamywać się na szkle tworząc obraz wyjątkowy dla oka.

Istnieje na rynku odmiana witraży, które stasowane są w nagrobkach. Jednak ich wykorzystanie jest bardzo rzadkie. Możemy je spotkać w kościołach, przy sarkofagach oraz miejscach, w których spoczywają ważne osobistości. Na klasycznych cmentarzach występują raczej sporadycznie.

Na możliwość zastosowania witraża zwracamy najczęściej uwagę w momencie, gdy decydujemy się na umieszczenie w obrębie nagrobka lampy bądź lampionu. Wówczas mamy często sposobność zastosowania w ich ścianach niewielkich witraży, które po zapaleniu we wnętrzu znicza będą dawać piękny efekt kolorystyczny i przyciągać wzrok osób odwiedzających cmentarz.

Witraże mogą być płaskie, co oznacza że ich budowa przypominać będzie najzwyklejszą znaną każdemu z nas szybę, jednak utworzoną z niewielkich kawałków kolorowego szkła. Całość ułożona jest najczęściej w formę odpowiednio dobranego obrazu. Jeśli osoba zmarła, na której grobie umieszczamy witraż była wyznania katolickiego będzie to postać świętego bądź scena biblijna.

Innym rodzajem witraży są te nazwane przestrzennymi. W tym przypadku kawałki szkła łączone są pod odpowiednim kątem. Tak aby obraz w nich zawarty był czytelny jednak jednocześnie mają tworzyć jeszcze ciekawszą dla oka kompozycję światła.

Zastosowanie witraży w klasycznych nagrobkach nie cieszy się dużą popularnością, stąd na rynku nie ma wielu firm zajmujących się ich wykonaniem. Jeśli jednak chcemy stworzyć coś naprawdę wyjątkowego warto poszukać odpowiedniej pracowni, zdjęć oraz inspiracji i wykonać dla ukochanej osoby naprawdę niepowtarzalny nagrobek.