Z roku na rok przybywa coraz więcej osób, które pragną zostać skremowane. Jest to jeden z dwóch najpopularniejszych typów pochówków w Polsce, choć oczywiście w dalszym ciągu najwięcej osób wybiera tradycyjny pochówek w trumnie.

Dopiero od 1983 roku w naszym kraju została dopuszczona kremacja oraz pochówek prochów, a więc jest to tradycja całkiem nowa, choć zdobywająca coraz większą rzeszę zwolenników. Spopielenie zwłok odbywa się w specjalnie przeznaczonych do tego celu krematoriach. Jeszcze przed procesem kremacji możliwe jest zorganizowanie niewielkiej ceremonii, aby rodzina oraz bliscy mogli pożegnać się ze zmarłym przebywającym jeszcze w ludzkiej postaci. Kremacja zwłok nie wyklucza tradycyjnego pochówku. Urnę z prochami można zakopać na cmentarzu oraz przeprowadzić tradycyjną mszę pogrzebową z udziałem księdza.

Urna służąco do przechowywania prochów zmarłych znana jest od zarania dziejów. Jej kształt przez wiele lat nie uległ znaczącej zmianie i nadal w tradycyjnym wykonaniu jest to pojemnik o szerokim spodzie i zwężanej szyjce. Urny pogrzebowe używane były w wielu cywilizacjach. Swoich bliskich kremowali między innymi Rzymianie.

Dzisiejsze urny wykonywane są z wielu materiałów. Każdy z nich posiada swoje wady oraz zalety. Największą popularnością cieszą się urny metalowe, które charakteryzują się dużą trwałością oraz estetycznym wyglądem. Ich cena nie jest wygórowana i niemal każdy może pozwolić sobie na wydatek rzędu 200 zł. Nieco droższe są urny mosiężne. Te z kolei również są trwałe i wytrzymałe, a w dodatku możemy na nich umieścić dowolny grawerunek lub pożegnalny tekst. Urny mosiężne są odporne na korozję oraz na działanie warunków atmosferycznych. Urny kamienne nadal są produkowane i jest to poniekąd ukłon w stronę historii, bowiem to właśnie w dawnych czasach stosowano tego rodzaju pojemniki na ludzkie prochy. Urny drewniane wykonywane są najczęściej z drzewa dębowego oraz sosnowego. Ich kształt może zdecydowanie odbiegać od tradycyjnych pojemników na prochy, bowiem producenci oferują różnego rodzaje skrzyneczki oraz pojemniki w kształcie sekretarzyków, a nawet małych trumien. Urny kompozytowe powstają z kolei z materiałów imitujących różnego rodzaju kamienie. Ostatnią kategorię stanowią urny ekskluzywne, czyli bardzo drogie i robione wyłącznie na zamówienie. Każdy zainteresowany może samodzielnie zaprojektować własną urnę dodając liczne bogate zdobienia oraz ornamenty. Dużą popularnością cieszą się urny złocone.

Kolorystyka urn pogrzebowych jest bardzo zróżnicowana i tylko od naszego gustu zależy na jaką barwę się zdecydujemy. Uniwersalne są kolory czarne oraz złote, jednak ich wybór ogranicza się jedynie do urn wykonanych ze stali nierdzewnej. Większość pojemników na ludzkie prochy, jeśli nie zdecydujemy się na indywidualne wzornictwo, przeważnie zdobiona jest wzorami krzyżów. Sprzedażą urn zajmują się przede wszystkim zakłady pogrzebowe oraz wyspecjalizowane sklepy z przedmiotami sakralnymi.