Obecnie zdecydowanie rzadziej niż jeszcze kilka lat temu zdarza się aby rodzina na własną rękę zajmowała się przygotowaniem wszystkich elementów do pogrzebu. Firmy pogrzebowe znacząco ułatwiają nam organizację tej smutnej ceremonii. Już nie musimy wszędzie biegać samodzielnie i wszystkiego załatwiać. Zajmie się tym jedna osoba lub całą grupa osób i wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik. Taka alternatywa wcale nie musi nas więcej kosztować.

Pośród ważnych elementów w czasie przygotowywania pogrzebu jest dobór odpowiedniego ubrania dla osoby zmarłej oraz makijażu, a także przygotowanie danego człowieka do pochówku. Tu należy zwrócić uwagę na to jaka była dana osoba, aby makijażysta miał możliwość stworzenia zbliżonego make-upu, który nie przerazi bliskich w momencie wystawienia trumny w kaplicy.

Najważniejszą zasadą jest fakt, iż zmarły powinien możliwie w największym stopniu przypominać samego siebie. Pamiętajmy, że osoba, która wykonuje makijaż nieboszczyka najprawdopodobniej wcale nie znała danego człowieka i nigdy nie widziała jak wyglądał/a i malowała/a się na co dzień. Najlepszym rozwiązaniem jest dostarczenie zdjęć, które uwidocznią daną osobę.

W kwestii ubioru przyjęte zostało, że w trumnie obowiązuje skromna, zachowawcza elegancja. W przypadku panów najczęściej jest to czarny lub po prostu ciemny garnitur, biała koszula, krawat oraz eleganckie buty. Jeśli osoba zmarła jest kobietą wybór jest nieco większy. Możemy wybierać z szerokiej gamy garsonek. Wskazane jest aby była ona w ciemnym – czarnym, granatowym bądź grafitowym kolorze. W zależności od kroju dodaje się białą koszulę, czasem górna część posiada biały kołnierzyk. Rękaw powinien być długi. Do tego cieliste rajstopy oraz klasyczne czarne byty na obcasie.

Jeśli zmarł młodszy członek naszej rodziny, np. nastolatka bądź młoda kobieta wówczas wybierane są eleganckie stroje jednak swoją klasyką i nowoczesnością dobrane do wieku. Chcemy zapamiętać zmarłego takiego jakim był stąd strój i makijaż powinny oddawać jego osobowość i pozwolić na właśnie takie zapamiętanie ostatniego obrazu.