Marmur czy granit? Wybieramy kamień na nagrobek

//, Nagrobki/Marmur czy granit? Wybieramy kamień na nagrobek

Marmur czy granit? Wybieramy kamień na nagrobek

Wybór odpowiedniego materiału na nagrobek wydaje się trudny, bo chociaż kamieniarze coraz chętniej proponują swoim klientom sztuczne kompozyty, to największym uznaniem wśród klientów nadal cieszy się naturalny granit i marmur.

Który z tych dwóch materiałów będzie lepszą inwestycją?

Cena: marmur nie musi być droższy od granitu

Za regułę przyjmuje się, że to marmur jest bardziej prestiżowym i nieco droższym materiałem nagrobkowym – to nieprawda, bowiem w zależności od struktury, koloru oraz miejsca pochodzenia, marmur może być znacznie tańszy od wielu innych.

Warto zaznaczyć, że chociaż w centralnej części Europy marmur cieszy się rosnącym zainteresowaniem, o tyle już na południu – za znacznie bardziej ekskluzywny uchodzi granit.

Czym różni się granit od marmuru?

Marmur i granit są naturalnymi skałami, które obok onyksu, wapienia i trawertynu wydobywa się z z podłoża, w których zalegają na różnych głębokościach.

Ze względu na odmienne podłoże geologiczne, każdy z tych materiałów wykazuje inną wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne oraz odporność na czynniki atmosferyczne, a w tym m.in. temperaturę i opady.

Nagrobek z marmuru: dla wymagających

Wbrew powszechnej opinii, marmur nie jest wcale najtwardszym z występujących materiałów wykorzystywanych do budowy pomników. Pod względem strukturalnym, jest znacznie mniej odporny od granitu, a przy tym gorzej znosi wieloletnią eksploatację. Nawet najlepszy marmur wymaga odpowiedniej uwagi i regularnej pielęgnacji.

Pomnik z marmuru powinien być okresowo czyszczony – zalegające na nim materiały, np. w postaci liści mogą w stosunkowo krótkim czasie mogą powodować występowanie charakterystycznych plam. W polskim klimacie, nagrobki marmurowe dość szybko matowieją.

Warto zaznaczyć, że marmur jest także dość wrażliwy na ewentualne zabrudzenia z rozlanych zniczy – rozlany wosk łatwo usunąć, ale oczyszczenie przebarwień z powierzchni wymaga specjalnych środków i odpowiednio dużego nakładu pracy.

Marmurowi trudno jednak odmówić walorów estetycznych. Na cmentarzach, szczególnie okazale prezentuje się oczywiście czarny marmur, ale podjęcie decyzji o wyborze tego materiału, warto jeszcze raz przedyskutować z rodziną.

Nagrobek z granitu: uniwersalne zastosowanie

Granit jest prawdopodobnie najpopularniejszym materiałem wybieranym przez Polaków na nagrobki. To zasługa przede wszystkim znacznie trwalszej struktury od marmuru, a dzięki temu – pomnik wymaga znacznie mniej uwagi ze strony użytkowników.

Poza tym, granit lepiej znosi wysokie wahania temperatur, jest mniej podatny na korozję od marmuru i piaskowca, a do jego oczyszczenia wystarczy miękka gąbka i ciepła woda.

2016-05-03T17:48:18+00:00Marzec, 2016|Informacje, Nagrobki|1 komentarz

1 komenarz

  1. Ida 19 listopada 2019 w 10:46 - Odpowiedz

    Ktos mógłby mi powiedzieć czy inne firmy sprawdzają kamien bezposrednio z kopalni Jak to jest tu wspomniane

Zostaw komentarz