Wybór odpowiedniego materiału na nagrobek wydaje się trudny, bo chociaż kamieniarze coraz chętniej proponują swoim klientom sztuczne kompozyty, to największym uznaniem wśród klientów nadal cieszy się naturalny granit i marmur.

Który z tych dwóch materiałów będzie lepszą inwestycją?

Cena: marmur nie musi być droższy od granitu

Za regułę przyjmuje się, że to marmur jest bardziej prestiżowym i nieco droższym materiałem nagrobkowym – to nieprawda, bowiem w zależności od struktury, koloru oraz miejsca pochodzenia, marmur może być znacznie tańszy od wielu innych.

Warto zaznaczyć, że chociaż w centralnej części Europy marmur cieszy się rosnącym zainteresowaniem, o tyle już na południu – za znacznie bardziej ekskluzywny uchodzi granit.

Czym różni się granit od marmuru?

Marmur i granit są naturalnymi skałami, które obok onyksu, wapienia i trawertynu wydobywa się z z podłoża, w których zalegają na różnych głębokościach.

Ze względu na odmienne podłoże geologiczne, każdy z tych materiałów wykazuje inną wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne oraz odporność na czynniki atmosferyczne, a w tym m.in. temperaturę i opady.

Nagrobek z marmuru: dla wymagających

Wbrew powszechnej opinii, marmur nie jest wcale najtwardszym z występujących materiałów wykorzystywanych do budowy pomników. Pod względem strukturalnym, jest znacznie mniej odporny od granitu, a przy tym gorzej znosi wieloletnią eksploatację. Nawet najlepszy marmur wymaga odpowiedniej uwagi i regularnej pielęgnacji.

Pomnik z marmuru powinien być okresowo czyszczony – zalegające na nim materiały, np. w postaci liści mogą w stosunkowo krótkim czasie mogą powodować występowanie charakterystycznych plam. W polskim klimacie, nagrobki marmurowe dość szybko matowieją.

Warto zaznaczyć, że marmur jest także dość wrażliwy na ewentualne zabrudzenia z rozlanych zniczy – rozlany wosk łatwo usunąć, ale oczyszczenie przebarwień z powierzchni wymaga specjalnych środków i odpowiednio dużego nakładu pracy.

Marmurowi trudno jednak odmówić walorów estetycznych. Na cmentarzach, szczególnie okazale prezentuje się oczywiście czarny marmur, ale podjęcie decyzji o wyborze tego materiału, warto jeszcze raz przedyskutować z rodziną.

Nagrobek z granitu: uniwersalne zastosowanie

Granit jest prawdopodobnie najpopularniejszym materiałem wybieranym przez Polaków na nagrobki. To zasługa przede wszystkim znacznie trwalszej struktury od marmuru, a dzięki temu – pomnik wymaga znacznie mniej uwagi ze strony użytkowników.

Poza tym, granit lepiej znosi wysokie wahania temperatur, jest mniej podatny na korozję od marmuru i piaskowca, a do jego oczyszczenia wystarczy miękka gąbka i ciepła woda.