Dawniej dużą popularnością cieszyło się umieszczanie na nagrobkach zdjęć zmarłych osób, odpowiednio oprawionych, aby zachowały trwałość pomimo ciągłego narażania na zmienne warunki atmosferyczne. Obecnie nadal możemy spotkać takie groby. Zdjęcia tego typu wykonywane są w zakładach kamieniarskich oraz fotograficznych.

Jednak w związku z rozwojem technologii możemy dziś zamówić wykonanie większych rozmiarów podobizny bliskiej osoby w kamieniu. Rozwiązanie takie z całą pewnością wyróżnia wysoka trwałość, gdyż obraz zostaje niejako wydrążony w kamieniu, więc jest niezwykle trudny do zatarcia.

Aby uzyskać możliwość wykonania takiego wizerunku zmarłego musimy udać się do zakładu kamieniarskiego, który oferuje wykonanie obrazów na nagrobkach metodą piaskowania. Konieczne jest zabranie ze sobą wybranego zdjęcia bliskiej osoby.

Proces tworzenia zdjęcia na kamieniu wygląda następująco. Grafik komputerowy skanuje obraz, następnie za pomocą programu graficznego dopasowuje je do wybranego pomnika, którego całościowy projekt możemy obejrzeć na komputerze bądź wydruku. Gdy zostanie zaakceptowany specjaliści przystępują do pracy.

W pierwszej kolejności przygotowywany jest nagrobek. Płyty są odpowiednio wycinane, obrabiane, konserwowane i składane. Na specjalnej folii drukowany jest projekt wyglądu graficznego płyty, z jej pomocą specjalne urządzenie o nazwie ploter wykonuje niezwykle dokładnie zamówiony przez klienta wzór – precyzja jest gwarantowana nawet do 1/100 milimetra.

Tego typu wizerunki zmarłych bliskich są stosunkowo nową modą, która powstała dzięki nowoczesnej technice i możliwościom jakie nam daje. Umieszczenie zdjęcia na pomniku jeszcze bardziej personalizuje dany grób i pozwala nam za każdym razem lepiej przypominać sobie daną osobę w czasie wizyty na cmentarzu. Wykonanie tego swoistego portretu może okazać się trudne w przypadku nagrobków rodzinnych, gdyż pomimo większej ilości miejsca konieczne jest umieszczenie na nich dużej ilości informacji, a wówczas portrety mogą okazać się bardzo małe lub w ogóle nie możliwe na umieszczenia.