Przynoszenie kwiatów na cmentarz to tradycja, która przetrwała przez wiele lat. Każdemu z nas zdarzyło się przynieść kwiaty na cmentarz i… okazało się, że nie ma ich gdzie wstawić.

Takie sytuacje bywają nader częste. Wazony na nagrobki to istotny element dekoracyjny każdego grobu. Aby uniknąć sytuacji, w której odwiedzjący nagrobek nie mieli gdzie wstawić kwiatów, najlepszym sposobem jest od razu zaopatrzyć się w eleganckie wazon.

Wazony na cmentarz można kupić praktycznie wszędzie. Sprzedają je na każdym straganie przy cmentarzu oraz w każdym sklepie. Są to jednak tanie, przeważnie o niskich walorach estetycznych wazony, za które nie zapłacimy więcej niż 15 złotych. Aby uczcić osobę zmarłą godnie, warto poszukać bardziej efektownych rozwiązań. Wazony na cmentarz to segment rynku obejmujący wiele różnych modeli, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Producenci oferują najróżniejsze wazony wykonane z materiałów, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz dużą trwałością. W zależności jakim budżetem dysponujemy, możemy udekorować grób w dowolny sposób. Do najpopularniejszych modeli wazonów należą z pewnością wazony wykonane z brązu. Charakteryzują się one doskonałą specyfikacją. Brąz jest metalem bardzo wytrzymałym i jednocześnie łatwo poddającym się obróbce. Można w nim uwiecznić wspaniałe ornamenty takie jak kwiaty, krzyże, napisy itp. Brąz jest także odporny na działanie czynników atmosferycznych, co oznacza, że wazon pozostawiony na dworze nie zardzewieje, ani nie ulegnie zniszczeniu. Równie popularne są wazony cmentarne wykonane ze stali nierdzewnej. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że można wybrać dowolny kolor. Naniesiona powłoka nie tylko nadaje barwę, ale także chroni przed zarysowaniami oraz zabezpiecza wazon przed rdzą. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać powłokę błyszczącą lub matową. Ostatnim rodzajem wazonów najczęściej spotykanym na cmentarzach są wazony wykonywane z marmuru carrara. Ten sam materiał wykorzystywany jest do produkcji rzeźb cmentarnych. Wazony tego rodzaju prezentują się bardzo elegancko, a ich trwałość liczona jest w dziesiątkach lat.

Osobny akapit należy poświęcić wazonom wykonywanym z granitu. Ten sam materiał używany jest do produkcji płyt nagrobnych, więc jeśli ktoś sobie życzy, to może bardzo łatwo dopasować kolor wazonu do barwy grobu. Pojemnik na kwiaty tworzy wówczas jedną całość z grobem i efekt wizualny jest bardzo estetyczny i piękny. Z powodu wysokiej ceny wymienionych wazonów, producenci oferują możliwość przytwierdzania ich na stałe do nagrobka na wypadek, gdyby cmentarz nie był dostatecznie chroniony. Wazony można przymocować na dwa sposoby: do ściany i do podłoża.

Wielkość wazonów jest bardzo różna, jednak ich średnia granica wynosi 30 cm. Większe naczynia są bowiem bardzo ciężkie i niefunkcjonalne. Istnieje także możliwość wykonania wazonu na zamówienie. Toczenie w granicie przez profesjonalne urządzenia oferuje możliwość wykonania wazonu o maksymalnej wysokości 2 metrów, a średnicy 50 cm.