Wnętrze trumny, w której spoczywa ciało zostaje odpowiednio przygotowane zarówno do klasycznych pogrzebów jak i do trumien służących w celach kremacyjnych. W czasie spopielania zwłok nie ma konieczności aby trumna była dodatkowo wykładana jakimś materiałem, gdyż służy jedynie jako skrzynia, którą wprowadza się do specjalnego pieca. Sprawa wygląda zupełnie inaczej jeśli planowany jest tradycyjny pogrzeb oraz otwarcie trumny dla bliskich w kaplicy.

Do środka skrzyni wkładany jest odpowiedni materiał. Na jego wygląd bliscy mają najczęściej wpływ w czasie załatwiania formalności pogrzebowych i wybierania odpowiedniej trumny. Zakłady pogrzebowe zaprezentują nam swoje propozycje w katalogach oraz na próbnikach.

W Polsce najczęściej dobiera się tkaniny wyścielające w kolorze białym. Wynika to z faktu, iż zmarły najczęściej ubierany jest w ciemne kolory w elegancki strój. Z tego powodu dla kontrastu dobierany jest biały kolor dookoła. Na świecie natomiast przy podobnych tradycyjnych pochówkach spotkać się można z fioletem, delikatnym różem czy też odcieniami ecru lub kremowym.

Materiał wyściela całe wnętrze trumny i delikatnie wychodzi na zewnątrz po jej zamknięciu. Pod głową zmarłego układana jest dopasowana poduszka. Dostępne są najróżniejsze materiały o różnym poziomie zdobienia. Niektóre osoby decydują się na proste, gładkie tkaniny, inne natomiast bardziej wycinane i zdobione. Sporą popularnością cieszą się również koronki, które pięknie układają się wychodząc brzegami po zamknięciu trumny.

Wyścielenie trumny jest elementem czysto estetycznym, na który mamy wpływ. Dopasowujemy go do całości oprawy ceremonii pogrzebowej, do stroju osoby zmarłej oraz do niej samej. Na ten szczegół należy zwrócić uwagę w czasie wybierania trumny. Konsultant z firmy pogrzebowej z cała pewnością będzie służył radą podczas wyboru, dzięki temu spokojnie zdecydujemy się dokładnie na to czego oczekujemy i godnie pożegnamy bliską nam osobę, zwracając uwagę na wszelkie drobiazgi związane z jej pochówkiem.