Firma ze Słowenii Bioenergija opracowała pierwsze na świecie nagrobki z 48-calowymi ekranami, pozwalającymi rozmieszczać i pokazywać nagrania, ilustracje i treści cyfrowe – informuje agencja Reutera.

„Oprócz imienia i nazwiska zmarłego ekrany na nagrobkach pozwalają opublikować dodatkowe informacje, można także napisać całe opowiadanie, jeśli się zechce. Można załadować obrazy lub film” – cytuje słowa szefa kompanii Saso Radanowicia agencja.

Według słów Radanowicia, sensoryczny ekran rozpoznaje obecność człowieka i kiedy nikogo nie ma w pobliżu, na ekranie pokazane są tylko imię i nazwisko zmarłego oraz daty narodzin i śmierci. „To oszczędza energię i chroni sam ekran, pozwalając tym samym wydłużyć czas jego eksploatacji” — dodał. Informuje się również, że nowy typ nagrobka jest wodoodporny i chroniony przed działaniami wandali.

Jak informuje agencja, nowy typ nagrobków został stworzony wraz z profesorem z dziedziny techniki komputerowej Uniwersytetu Mariboru Milanem Zormanem. Wyjaśnił, że w chwili obecnej specjaliści pracują nad aplikacją dla smartfonów, które w przyszłości zwiększą interaktywność nagrobków. „Chcemy włożyć dźwięk w słuchawki podłączone do telefonu komórkowego, na którym będzie załadowana dana aplikacja. Odwiedzający mogą posłuchać nagrania wideo” – powiedział profesor. W ten sposób, na cmentarzu zostanie utrzymana cisza.

Jak poinformował Radanowić, firma już otrzymała kilka zamówień tego produktu na sumę 3 tysięcy euro.

Więcej: https://pl.sputniknews.com/swiat/201704095206410-Slowenia-nagrobki-ekrany/