Na cmentarzach można zauważyć iż na licznych grobach umieszczone są wazony pozostające w tym samym kolorze co całość nagrobka. Są one najczęściej wykonane z tego samego kamienia. Dzięki nim z całą pewnością zyskujemy możliwość umieszczania regularnie świeżych kwiatów na grobie. Najczęściej mieści się do nich również doniczka ze sztucznymi kwiatami.

Na takim wazonie powszechnie tworzy się inicjały zmarłego. Ten niewielki zabieg nadaje charakteru i pięknie wygląda a dodatkowo stanowi ochronę przed kradzieżą, ponieważ niezwykle trudno byłoby sprzedać wazon, na którym umieszczone są konkretne inicjały.

Jeśli chcemy umieścić wazon na płycie nagrobnej kogoś z naszych bliskich zadbajmy o to aby w zakładzie kamieniarskim przytwierdzili go na stałe. Jest to również ochrona przed kradzieżą, ale też przed wandalizmem czy warunkami pogodowymi. Nieprzytwierdzony wazon mógłby zostać zabrany przez kogoś z pomnika i rozbity, zaś podczas np. gwałtownej burzy możliwe jest jego przewrócenie, co spowoduje jego pęknięcie oraz uszkodzenie pomnika.

Bardzo ważne jest również miejsce, w którym umieścimy wazon na grobie. Może się wydawać, że akurat „tutaj” będzie wyglądać dobrze. Jednak należy pamiętać iż znajdą się w nim również kwiaty, które mogą zakryć ważne informacje. Najlepiej więc jeśli wazon znajdzie się po bocznej stronie pomnika u „wezgłowia” przy płycie z danymi, ale w taki sposób, że nie będzie powodował jej zasłaniania. Drugą opcję stanowi zlokalizowanie go w dolnej części pomnika – tu może znaleźć się w dowolnym miejscu na całej szerokości.

Decydując się na zlokalizowanie na nagrobku wazonu niezwykle ważne jest skuteczne zabezpieczenie go przed kradzieżą oraz uszkodzeniem. Należy również zadbać o możliwie jak najlepsze wkomponowanie go w całość projektu. Nie powinien zaburzać proporcji, ani zasłaniać ważnych elementów nagrobka. Dobrze jeśli na postawienie wazonu zdecydujemy się w czasie tworzenia pomnika, ponieważ wówczas zostanie on wykonany dokładnie z tego samego materiału, więc będzie idealnie dopasowany do całości.