Wykonanie płyty pamiątkowej

Wykonanie płyty pamiątkowej

Tablice pamiątkowe umieszczane są w różnych miejscach w celu upamiętnienia wydarzeń, znanych osób czy większych przedsięwzięć. Wystawiane są bohaterom i osobom, które oddały w swoim życiu wielkie zasługi. Możliwe jest wykonanie osobnej tablicy, która lokalizuje się w wybranym miejscu, bądź wykonanie napisu bezpośrednio w kamieniu znajdującym się już na konkretnej przestrzeni.

Większość firm kamieniarskich posiada w swojej ofercie usługi wykonania tego rodzaju tablic. Klient decyduje o rodzaju i kolorze kamienia. Najpopularniejsze w tej dziedzinie są granit oraz marmur. Kolejnym ważnym elementem jest określenie wielkości tablicy i dopasowanie jej do miejsca, gdzie ma się ona znajdować.

Dla zakładu kamieniarskiego niezwykle ważna jest również informacja czy płyta ma zostać zawieszona czy np. leżeć na cokole, gdyż warunkuje to zastosowanie odpowiednich elementów umożliwiających jej montaż.

Kolejna rzecz to dobór rodzaju liternictwa oraz rodzaju czcionki. Napisy na tablicy pamiątkowej mogą zostać wykonane jedną z trzech metod – kucie, piaskowanie lub zastosowanie liter metalowych. Każda z nich wykazuje wysoki poziom trwałości oraz posiada bardzo wysokie walory artystyczne. To na jaki rodzaj czcionki się zdecydujemy powinno zostać dokładnie przedyskutowane i dopasowane do ilości informacji jakie chcemy zawrzeć na danym kamieniu. Wszystko powinno się swobodnie zmieścić i nie sprawiać wrażenia zbyt dużego nagromadzenia.

Płyty pamiątkowe umieszczane są w najróżniejszych miejscach. Mogą znaleźć się zarówno na cmentarzach, budynkach, w miejscach o znaczeniu symbolicznym. Lokalizuje się je również na pomnikach wystawionych ludziom bardzo zasłużonym. Ich zadaniem jest przypominanie i pielęgnowanie pamięci o tym co ważne. Często również maja znaczenie historyczne i stanowią element tras turystycznych w konkretnych miejscowościach.

2016-11-05T06:55:27+00:00Marzec, 2016|Informacje, Tablice pamiątkowe|1 komentarz

1 komenarz

  1. Wiktor 24 października 2016 w 19:24 - Odpowiedz

    Zakłady kamieniarskie nie wykonują same tablic pamiątkowych, a jeśli nawet, to najczęściej ograniczają się tylko do wypiaskowania liter. Nagminnie spotykam się z przypadkami, że „liternik” u kamieniarza na etacie piaskuje litery nierównomiernie – raz są płycej, raz głębiej i falują. Miejscami są niedopiaskowane, najczęściej w szeryfach. Nie wspomnę już nawet, że ludzie składający tekst nie mają pojęcia o typografii, świetle międzyliterowym itp. Ale czego innego oczekiwać, skoro 80% tego co płaci klient trafia do kieszeni właściciela zakładu kamieniarskiego, a grosze do etatowego pracownika bez przeszkolenia? Klienci nie znają się na liternictwie, więc płacą i nie narzekają – i tak to funkcjonuje. Wykonanie tablicy pamiątkowej lepiej zlecić artyście. Nawet w przypadku prostej formy rozmieści wszystko z głową, a można też pomyśleć o wykonaniu wizerunku, płaskorzeźby lub odlaniu całej tablicy z brązu/mosiądzu.

Zostaw komentarz