Karawan uczestnicy w tradycyjnym pogrzebie, gdy do ziemi chowana jest trumna, której dostarczenie na cmentarz oraz niesienie od kaplicy na miejsce pochówku mogłoby być kłopotliwe, bez odpowiednio przygotowanego pojazdu. Pogrzeby pokremacyjne, nie wymagają wynajmowania karawanu, gdyż do przeniesienia urny wystarczy jedna osoba.

Wiele firm pogrzebowych posiada w swojej ofercie kilka modeli samochodów, które służą jako karawany. Wynika to z coraz większych oczekiwań klientów, którzy chcą „ubrać” całą ceremonię w odpowiednią ich zdaniem oprawę.

Liczne osoby wskazują, iż jest im całkowicie obojętne jakim samochodem pojedzie trumna, byleby w godny sposób została dostarczona do grobu i w swoim wyborze kierują się jedynie ceną. Podejście Wydaje się całkowicie normalne i racjonalne w obliczu miłości i smutku po stracie bliskiej osoby. Będzie ono również całkowicie zrozumiałe przy ograniczonych możliwościach finansowych rodziny, która zamierza zorganizować pochówek w pełni pokryty przez zasiłek pogrzebowy.

Większe firmy pogrzebowe posiadają w swojej ofercie najczęściej kilka samochodów do wyboru. Są wśród nich modele klasy średniej przystosowane do przewiezienia trumny, eleganckie auta klasy wyższej, pojazdy z oszklonym tyłem dzięki czemu wieziona trumna jest widoczna ze wszystkich stron oraz auta klasyczne, wręcz zabytkowe. Te ostatnie wykorzystywane są przez osoby, dla których niezwykle istotna jest cała oprawa uroczystości i zaprezentowanie gościom pięknego pożegnania jakie przygotowali dla bliskiej sobie osoby.

Odwiedzając firmę pogrzebową spokojnie zastanówmy się czego oczekujemy, klasycznej i możliwie jak najtańszej uroczystości czy pięknej i bogatej ceremonii, która również poniesie za sobą odpowiednie koszty. Wówczas znacznie łatwiej będzie nam ustalić wszelkie szczegóły w tym wybrać odpowiedni karawan, który przewiezie trumnę.