Pośród rozmaitych pomysłów na uczczenie osoby zmarłej znajdziemy również statuy odlewane z brązu. Materiał ten stanowi stop miedzi z cyną oraz innymi metalami. Brąz z całą pewnością wyróżnia się wysoką trwałością i wytrzymałością, jest odporny na warunki atmosferyczne i jednocześnie łatwo poddaje się obróbce. Pomimo swoich dobrych właściwości jest stosunkowo rzadko wykorzystywany przemysłowo, ponieważ jest stopem kosztownym.

W przemyśle funeralnym brąz znajduje zastosowanie w produkcji statui, które umieszcza się najczęściej na nagrobkach i grobowcach znanych osobistości. Wykonywane są wówczas ich popiersia, czyli wierne odzwierciedlenie wyglądu danej osoby zawierające jedynie tors oraz głowę.

Częstą praktyką jest również wykonywanie statui przedstawiających bawiące się dzieci lub zwierzęta. Ich zadaniem jest odzwierciedlenie życia zmarłego, tego kim i jaki był. Figury takie mają najczęściej wydźwięk symboliczny, który jest w pełni zrozumiały jedynie dla pewnego grona najbliższych osób.

Firmy zajmujące się produkcją statui z brązu posiadają w swojej ofercie również możliwość stworzenia figury pozakatalogowej czyli takiej na specjalne zamówienie wedle własnego projektu. Wykonanie rzeźby polega na jej odlaniu we wcześniej przygotowanej formie.

Umieszczenie na nagrobku statuy z brązu z całą pewnością nie stanowi małego wydatki i jest zarezerwowane dla osób zamożniejszych bądź znanych czy zasłużonych. Na rynku dostępne są oferty wykonania tego typu rzeźb rozpoczynające się od sum kilku tysięcy złotych a dobiegające nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Z całą pewnością umieszczenie tak oryginalnego i cennego posągu na nagrobku będzie zwracać uwagę, jak również uwidoczni status społeczny i majątkowy osoby zmarłej i jej najbliższych. W Polsce korzystanie z takiego rozwiązania cieszy się stosunkowo niską popularnością i jest to produkt raczej niszowy. U nas najważniejsze jest poszanowanie tradycji i godne pożegnanie osoby zmarłej, a następnie uporanie się z własnym smutkiem.