Jakie nagrobki wybierają najczęściej Polacy ?

///Jakie nagrobki wybierają najczęściej Polacy ?

Jakie nagrobki wybierają najczęściej Polacy ?

Polskie cmentarze pełne są klasycznych nagrobków. Osoby wyznania chrześcijańskiego, które jest dominującą religią w naszym kraju są najczęściej silnie przywiązane do tradycji i bacznie jej przestrzegają.

Oprócz tego wykonanie standardowego pomnika jest znacznie tańsze niż wymyślnego projektu, a jak wiadomo przeciętny Kowalski szuka oszczędności gdzie się da.

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się nagrobki wykonane z granitu. Kamień ten dominuje na polskich cmentarzach. Wynika to z jego szerokiej dostępności, bogactwa kolorów jakie mamy do wyboru, a także jakości i trwałości tego surowca. Nie bez znaczenia pozostaje również jego przystępna cena.

Najchętniej wybierane są proste nagrobki lub z płytą wykończoną łukiem. Niektórzy oczywiście szukają możliwości wykonania wymyślnych nagrobków, które swoim niepowtarzalnym designem oddawały by życie i osobowość osoby zmarłej. W obecnej chwili jednak stanowią one w naszym kraju zdecydowaną mniejszość. Jeśli chcemy wykonać taki oryginalny projekt nagrobka można zgłosić się po pomoc do wyspecjalizowanej firmy architektonicznej.

W kwestii koloru częściej decydujemy się na jasne barwy kamienia. Jest ona tańsza od ciemnych odcieni i łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Można również zauważyć na cmentarzach liczne granitowe nagrobki w kolorze grafitowym. Litery dopasowujemy najczęściej do barwy kamienia. Mogą one być czarne, srebrne, złote lub pozostać jedynie wykute.

Pomimo iż dodatki również podnoszą koszt wykonania całości to wielu z nas decyduje się na ich zakup i odpowiednie dopasowanie do pomnika. Wazony, misy, lampy a także zniczówka. Każdy z tych elementów podnosi cenę końcową w górę o co najmniej 200-500 złotych.

Chętnie decydujemy się również na umieszczenie na pomniku zdjęcia zmarłego. Może ono zostać wykonane metodą piaskowania lub w formie tzw. porcelanki – zdjęcie może być wówczas kolorowe, czarno- białe lub sepia.

W ostatnim czasie można zauważyć na cmentarzach trend na pojawianie się figur i wizerunków przede wszystkim Matki Boskiej i Chrystusa na płytach nagrobnych. Najpopularniejsze jest ich wykonywanie z zastosowaniem metody piaskowania.

2016-05-03T16:20:47+00:00Styczeń, 2015|Nagrobki|1 komentarz

1 komenarz

  1. Teresa 28 czerwca 2018 w 10:50 - Odpowiedz

    Odpowiadając na pytanie tytułowe – TANIE nagrobki ludzie wybierają. Te najdroższe zwykle zamawiają emerytki, które żyją o chlebie i margarynie cały miesiąc, ale odkładają na wypasiony pomnik. No bo co ludzie powiedzą? 🙂

    Nagrobek można kupić za rozsądne pieniądze i niekoniecznie musi on być z czarnego granitu czy marmuru. W Skierniewicach polecam firmę kamieniarską Kowalczyk, która jako nieliczna robi porządnie i ma niskie ceny. Ładny i solidnie wykonany nagrobek nie musi kosztować 15 tysięcy.

Zostaw komentarz