Jakie nagrobki wybierają najczęściej Polacy ?

///Jakie nagrobki wybierają najczęściej Polacy ?

Jakie nagrobki wybierają najczęściej Polacy ?

Polskie cmentarze pełne są klasycznych nagrobków. Osoby wyznania chrześcijańskiego, które jest dominującą religią w naszym kraju są najczęściej silnie przywiązane do tradycji i bacznie jej przestrzegają.

Oprócz tego wykonanie standardowego pomnika jest znacznie tańsze niż wymyślnego projektu, a jak wiadomo przeciętny Kowalski szuka oszczędności gdzie się da.

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się nagrobki wykonane z granitu. Kamień ten dominuje na polskich cmentarzach. Wynika to z jego szerokiej dostępności, bogactwa kolorów jakie mamy do wyboru, a także jakości i trwałości tego surowca. Nie bez znaczenia pozostaje również jego przystępna cena.

Najchętniej wybierane są proste nagrobki lub z płytą wykończoną łukiem. Niektórzy oczywiście szukają możliwości wykonania wymyślnych nagrobków, które swoim niepowtarzalnym designem oddawały by życie i osobowość osoby zmarłej. W obecnej chwili jednak stanowią one w naszym kraju zdecydowaną mniejszość. Jeśli chcemy wykonać taki oryginalny projekt nagrobka można zgłosić się po pomoc do wyspecjalizowanej firmy architektonicznej.

W kwestii koloru częściej decydujemy się na jasne barwy kamienia. Jest ona tańsza od ciemnych odcieni i łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Można również zauważyć na cmentarzach liczne granitowe nagrobki w kolorze grafitowym. Litery dopasowujemy najczęściej do barwy kamienia. Mogą one być czarne, srebrne, złote lub pozostać jedynie wykute.

Pomimo iż dodatki również podnoszą koszt wykonania całości to wielu z nas decyduje się na ich zakup i odpowiednie dopasowanie do pomnika. Wazony, misy, lampy a także zniczówka. Każdy z tych elementów podnosi cenę końcową w górę o co najmniej 200-500 złotych.

Chętnie decydujemy się również na umieszczenie na pomniku zdjęcia zmarłego. Może ono zostać wykonane metodą piaskowania lub w formie tzw. porcelanki – zdjęcie może być wówczas kolorowe, czarno- białe lub sepia.

W ostatnim czasie można zauważyć na cmentarzach trend na pojawianie się figur i wizerunków przede wszystkim Matki Boskiej i Chrystusa na płytach nagrobnych. Najpopularniejsze jest ich wykonywanie z zastosowaniem metody piaskowania.

2016-05-03T16:20:47+00:00Styczeń, 2015|Nagrobki|2 komentarze

2 komentarze

  1. Teresa 28 czerwca 2018 w 10:50 - Odpowiedz

    Odpowiadając na pytanie tytułowe – TANIE nagrobki ludzie wybierają. Te najdroższe zwykle zamawiają emerytki, które żyją o chlebie i margarynie cały miesiąc, ale odkładają na wypasiony pomnik. No bo co ludzie powiedzą? 🙂

    Nagrobek można kupić za rozsądne pieniądze i niekoniecznie musi on być z czarnego granitu czy marmuru. W Skierniewicach polecam firmę kamieniarską Kowalczyk, która jako nieliczna robi porządnie i ma niskie ceny. Ładny i solidnie wykonany nagrobek nie musi kosztować 15 tysięcy.

  2. Florka 29 kwietnia 2019 w 11:04 - Odpowiedz

    No nie wiem czy takie tanie. Albo inaczej…. tanie zwykle zamawiają ludzie młodzi, bo mają świadomość, że na cmentarz kasy się nie ładuje. Wg nich ma być skromnie, ale ładnie. Natomiast najwięcej za nagrobki płacą ludzie starsi, którzy nie mają pieniędzy, więc albo ciułają przez lata i odkładają albo biorą pożyczki. O firmie kamieniarskiej Kowalczyk ze Skierniewic słyszałam wiele dobrego – mają dobrej jakości kamień, nie robią fuszerki i nie mają drogo.

Zostaw komentarz