Podczas spacerów niemal w każdej miejscowości natkniemy się na co najmniej kilka tablic pamiątkowych. Zdarza się oczywiście, że nie zwracamy na nie większej uwagi, jednak część z nich przyciąga nas wzrok , czytamy i analizujemy przedstawione na nich informacje. Czasem oczywiście zastanawiamy się kiedy postawienie takiej tablicy jest uzasadnione a kiedy zbędne. Czy zastosowanie tego rodzaju upamiętnienia nie stało się nazbyt powszechne i nie odciąga naszego wzroku od tego co naprawdę ważne.

Tablice pamiątkowe znajdują zastosowanie w najróżniejszych sytuacjach:

  • Ludzie – upamiętnienie znanej osoby, ważnej dla miasta, regionu bądź kraju, której dorobek życiowy jest warty zapamiętania.
  • Miejsca tragedii – lokalizacje w których miały miejsce duże wypadki drogowe, katastrofy lotnicze i innego rodzaju tragedie. Ustawianie tablic w takich miejscach ma stanowić przestrogę i stale przypominać o tym co się wydarzyło i o tych którzy zginęli.
  • Wydarzenia ważne dla historii – w wielu miastach upamiętnia się również wydarzenia o dużym znaczeniu historycznym dla kraju, jak np. wstąpienie do Unii Europejskiej.
  • Zakończenie dużego przedsięwzięcia – tablice pojawiają się bardzo często po zakończeniu prac na dużymi inwestycjami, posiadającymi wsparcie finansowe Unii Europejskiej.
  • Wydarzenia międzynarodowe – w większych miejscowościach umieszcza się również pamiątki wydarzeń międzynarodowych, które mają swój wydźwięk na całym świecie. Przykład może tu stanowić atak terrorystyczny na World Trade Center w Nowym Yorku.
  • Zabytki – tablice pamiątkowe pojawiają się również na starych budynkach, które uzyskują status zabytku. Celem takiej tablicy jest poinformowanie o historii i pięknie architektury oraz ochrona przed zniszczeniem.

Tablice pamiątkowe pojawiają się w różnych miejscach i nie zawsze muszą wydawać się nam uzasadnione. Najważniejszym ich zadaniem jest przypominanie o czymś co przynajmniej dla większej grupy ludzi ma duże znaczenie. Jeśli na swojej drodze spotkamy taką tablicę warto zatrzymać się przeczytać informacje na niej zawarte i spróbować zrozumieć cel jej powstania.