O tym czy na nagrobku zostanie umieszczony krzyż uzależnione jest najczęściej od naszego wyznania. Z uwagi na fakt, iż w Polsce najwięcej jest ludności chrześcijańskiej, krzyże stanowią dość powszechny i ważny element na każdym cmentarzu.

Istnieje wiele rodzajów krzyży. Zakłady kamieniarskie oferują szeroką gamę wzorów do wyboru. Może to być całkowicie gładki symbol, bądź z aplikacją. Pojawia się również podział ze względu na materiał z jakiego zostaną one wykonane – mogą być metalowe, plastikowe. A także na stojące oraz przytwierdzane, zawieszane na pomniku.

Gładki krzyż stanowi piękną i bardzo skromną aplikację, ozdobę, która ma swoje znaczenie i oddaje religijność osoby zmarłej. Możemy jednak zdecydować się również na taki zawierający aplikację, pośród których najczęściej pojawiają się : wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego oraz ornamenty roślinne. Taki krzyż również będzie idealnym elementem dekoracyjnym nagrobka i z całą pewnością będzie się świetnie komponował z całością.

To z jakiego materiału zostanie wykonany uzależnione jest jak w wielu kwestiach od zasobności naszego portfela. Znacznie tańsze będą te wykonane z plastiku. Mogą mieć dowolną barwę i wielkość. W przypadku krzyży metalowych cena uzależniona jest od rozmiarów.

Krzyż może również zostać przytwierdzony do płyty nagrobnej, niejako zawieszony, wówczas jego rozmiary nie są bardzo duże. W przypadku wybrania takiego rozwiązania całość z pewnością będzie się bardzo dobrze komponować. Krzyż może również stanowić odrębny element, przyczepiony do nagrobka, jednak stojąc na nim. Ostatnią opcją jest wykonanie takiego który znajdzie się obok pomnika i zostanie wpuszczony w ziemię.

Wybór krzyża zależny jest od tego jakie mamy na ten cel fundusze, jednak również od naszego indywidualnego gustu i wizji całości projektu. Dobrym pomysłem jest udanie się do nowoczesnego zakładu, który przed wykonaniem nagrobka przygotowuje komputerową wizualizację, dzięki czemu mamy możliwość zgłoszenia uwag i otrzymania produktu, z którego będziemy w pełni zadowoleni.