W Polsce topologia cmentarzy przypomina o smutku i bólu po stracie bliskiej osoby. Jednak nie wszędzie smutny schemat śmierci i cmentarzy znajduje odzwierciedlenie – specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie 10 największych i najciekawszych cmentarzy, które nie zawsze kojarzą się ze smutkiem. Oczywiście każdy z cmentarzy nawiązuje do zmarłych, oddając im szacunek i należyty spokój (w zależności od kultury i religii).

Zapraszamy na małą wyprawę po cmentarzach świata!

  • Central Frienhof – główny cmentarz znajdujący się w Wiedniu. To największy cmentarz w Europie. Pierwsza osoba pochowana została w 1874 roku. Na Frienhof spoczywa wiele sław, między innymi Ludwik van Beethoven oraz kochanka Adolfa Hitlera.
  • Père-Lachaise w Paryżu – jeden z największych i najstarszych cmentarzy w Paryżu. Założony w 1804 roku. Zasłynął z wielu klimatycznych kapliczek oraz pogrzebowej architektury. Mimo, że wiele kaplic jest zaniedbanych – cmentarz jest miejscem spotkań wielu fanów tamtejszej architektury (i znakomitości tam pochowanych).
  • Cmentarz Merry w Rumunii – jeden z najweselszych cmentarzy na świecie. Znajdujący się w Rumunii cmentarz został w 1999 roku wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO. Tamtejszych nagrobków nie da się nie zauważyć – są w kolorach szczęścia (niebieski i czerwony), a na tablicach zamiast smutnych klauzul, widnieją wymalowane sceny z życia pochowanych postaci (często bardzo zabawne sceny).
  • Cmentarz Green Wood na Brooklynie – bardzo klimatyczny cmentarz, który może sprawiać wrażenie zaniedbanego. Powity roślinnością, zbudowany na uboczu – jest miejscem pochówku wielu sław (Samuel Morse, Louis Tiffany). Cmentarz przypomina ogród.
  • Cmentarz Forest Lawn w Kalifornii – Forest Lawn to miejsce spoczynku Michaela Jacksona, który odszedł z tego świata w 2009 roku. Ten cmentarz jest tak naprawdę łańcuchem połączonych prywatnych cmentarzy. Piękny, pełen kwiatów i fontann – założyciele chcieli pozbyć się smutku, który jest cmentarnym stereotypem.
  • Old Jewish Cementery – cmentarz znajdujący się w Pradze (Czechy). Straszny, budzący lęk z racji poprzewracanych nagrobków i krzywo ustawionych kaplic. Jest to jeden z najstarszych cmentarzy świata (najstarszy nagrobek pochodzi z 1439 roku). Cmentarz wykluczony z użytku już w XVIII wieku.
  • La Recoletaw Buenos Aires – amerykańskie miejsce pochówku najbardziej wpływowych osobistości tego regionu. Pochowani zostali tu także bohaterowie wojenni.
  • Santa Cruz Xoxocotlan – meksykański, bardzo kolorowy cmentarz. To właśnie tutaj obchodzi się trwające 3 dni ceremoniały dnia zmarłych, które przypominają wielką fetę.
  • Iona Abbey w Szkocji – legendy głoszą, że Duncan (zabity przez Makbeta) został w 1140 roku pochowany właśnie na szkockim cmentarzu.