Proces odnawiania napisów na nagrobkach uzależniony jest oczywiście od tego jakie litery znajdują się na płycie. Każde z nich wymagają odmiennej pielęgnacji, gdyż są inaczej wykonane. Litery możemy mieć np. malowane, metalowe lub kute. Już na etapie zamawiana pomnika warto upewnić się o ich trwałości i dowiedzieć się jak będą przebiegać zabiegi konserwacyjne, czy możemy zadbać o to samodzielnie czy też nie i jaki jest tego koszt.

Jeśli na pomniku umieściliśmy litery metalowe. To wszystko zależy od wykonania całości. Większość materiałów z jakich wykonuje się tego typu rzeczy nie ulega korozji i wykazuje wysoką trwałość. Jeśli jednak zostaną one niewłaściwie przymocowane do nagrobka mogą odpaść i zginąć, przez co zostaniemy zmuszeni do domawiania pojedynczych liter co jakiś czas plus oczywiście opłacania usługi ich montażu.

Litery kute najczęściej nie wymagają większych zabiegów konserwacyjnych, a już na pewno niezbyt często. Jeśli wybierzemy „płytką” czcionkę z czasem może się wydawać, że uległa ona delikatnemu zatarciu w wyniku warunków atmosferycznych. Jeśli uznamy, że stanowi to problem dla czytelności grobu można udać się do zakładu kamieniarskiego, gdzie możliwe będzie pogłębienie liter i ich nowe zakonserwowanie, pomalowanie ich bądź nałożenie złota.

W sytuacji gdy zdecydowaliśmy się na litery pomalowane, są one najczęściej wydrążone w kamieniu metodą kucia lub piaskowania. Napis będzie możliwy do odczytania, jednak farba z czasem odpada, zaczyna wyglądać mało estetycznie. Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest pomalowanie liter na nowo. Można wybrać ten sam kolor co dotychczas lub zmienić zdanie i tym razem dobrać inny. Jeśli zamierzamy wykonać tę pracę samodzielnie warto wcześniej upewnić się jakich środków chemicznych wolno używać nam na kamieniu z jakiego zrobiony jest pomnik. Pomalowanie liter można zlecić specjaliście lub malować na własną rękę specjalną farbką i pędzelkiem lub zakupić odpowiedni do tego celu flamaster, np. poprzez Internet.