Wiele osób nie zauważa ludzi innych wyznań niż swoje własne, chyba że mają z taką człowiekiem bezpośredni kontakt, a co za tym idzie również możliwość zgłębienia nowych informacji i poznania innych religii. W naszym kraju dominuje katolicyzm z przewagą odłamu rzymskokatolickiego. Natomiast wyznawcy kościoła grekokatolickiego i starokatolicyzmu stanowią już jedynie niewielki ułamek procenta. Oprócz tego w Polsce spotkać można osoby wyznania protestanckiego, prawosławnego, świadków Jehowy. W znacznie mniejszych grupach również buddystów, islamistów czy judaistów.

Przedstawiciele każdej z religii funkcjonują razem z nami w jednym społeczeństwie i niejednokrotnie nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. W momencie pochówku chrześcijanie mają najczęściej możliwość wyboru pomiędzy cmentarzem wyznaniowym przy odpowiedniej świątyni a cmentarzem komunalnym, na którym odbywają się pogrzeby osób najróżniejszych wyznań. Niektóre grupy religijne w Polsce również posiadają własne cmentarze wyznaniowe przylegające do świątyń. Jest ich jednak znacznie mniej, ze względu na ograniczoną ilość wyznawców.

Idąc przez cmentarz komunalny naszym oczom ukazują się najróżniejsze pomniki i grobowce. Niektóre wyróżniają się na tle innych. Jednak nigdy nie przywiązujemy do tego większej wagi. Te stosunkowo niewielkie elementy odróżniające je od typowych chrześcijańskich grobów mogą stanowić istotny element świadczący o wyznaniu zmarłego.

Przykładowo gdy napotkamy na jednej z nekropolii nagrobek zawierający charakterystyczny znak krzyża z trzema belkami, z których dolna jest ukośna z całą pewnością mamy do czynienia z grobem osoby wyznania prawosławnego. Natomiast na mogiłach muzułmanów zobaczyć możemy wyróżniający je symbol półksiężyca z gwiazdą oraz napisami w języku arabskim.

Całkowity brak krzyża, różny od chrześcijańskiego wygląd tego symbolu wyznaniowego, elementy całkowicie nam nie znane czy jak w przypadku Świadków Jehowy napis „oczekuje na zmartwychwstanie”. Wydaje się, że to niepozorne fragmenty na nagrobkach i najczęściej nie mają znaczenia gdy odwiedzamy cmentarz. Warto jednak w czasie kolejnej wizyty na grobach naszych bliskich zwrócić uwagę na wielokulturowość grobów jakie nas otaczają.