Przyjętą regułą jest że na grobach osób zmarłych jako wyraz pamięci, a także jako ozdobę umieszcza się kwiaty i znicze. Jeśli nie jesteśmy częstymi gośćmi na cmentarzu możemy mieć problem z zakupem odpowiednich kwiatów. Oczywiście konieczne jest określenie czy mają być one cięte – bo umieścimy je w wazonie, czy też powinny być w doniczce aby można było postawić je na płycie lub umieścić np. w rabatce.

Jeśli wybieramy się na grób o dowolnej porze roku i nie jest to powiązane z żadnymi świętami, to zgodnie z tradycją obowiązującą w naszym kraju najlepszym wyborem pośród kwiatów ciętych będą chryzantemy. Są one zdecydowanie najbardziej popularne.

Jednak warto również zwrócić uwagę na kilka innych aspektów i dopasować odpowiednie kwiaty. W jakim miejscu na płycie umieszczony jest wazon? Jeśli ustawiono go po bocznej stronie płyty u wezgłowia, ale w taki sposób, że większa wiązanka mogłaby częściowo zasłaniać treść zawartą na płycie nagrobnej, warto podjąć decyzję o zakupie mniejszego lub przynajmniej niższego bukietu.

W sytuacji gdy na cmentarz udajemy się w jakieś konkretne święta, możemy dostosować bukiet do okazji i podkreślić jej wyjątkowość. Przykładowo w Święta Bożego Narodzenia idealnie sprawdzi się wiązanka z gwiazd betlejemskich. Kwiaty te nieodłącznie wiążą się tradycją tych świąt. Będą pięknie wyglądały. Dodatkowo ich kolor – ciemnej czerwieni podkreśli niezwykły charakter narodzin Jezusa Chrystusa oraz naszą miłość.

W Wielkanoc dominującą barwą jest kolor żółty. I to właśnie w tym kolorze są liczne wiązanki na polskich cmentarzach. Są one często przystrojone kurczaczkami, baziami, niewielkimi pisankami i różnego rodzaju ozdobami, które wiążą się z przeżywaniem męki i zmartwychwstania Pańskiego. Kwiatami, który wówczas najlepiej wybrać są żonkile. Zdarzają się jednak również wiązanki tworzone z kolorowych tulipanów.

We Wszystkich Świętych, w pierwszych dniach listopada na cmentarzach dominuje przepych. Kwiaty są w różnych kolorach, choć najczęściej dopasowujemy je do siebie wzajemnie kolorystycznie w obrębie jednego pomnika. Wiązanki są również niezwykle duże gabarytowo. W tym przypadku z całą pewnością wybierzemy coś pięknego przy bramie cmentarza.