Dekoracja nagrobka bliskiej osoby nie musi sprowadzać się wyłącznie do wyboru ciętych kwiatów. Zasadzenie miejscowych iglaków, roślin rocznych i dwuletnich to doskonały sposób na oznaczenie nagrobka dla pozostałych osób, odwiedzających cmentarz i podkreślenie wyjątkowego charakteru tego miejsca w przeddzień Wszystkich Świętych.

Rośliny zielone przez cały rok

Dobrym sposobem na upiększenie cmentarnego pomnika będzie wybór spośród tzw. roślin wiecznie zielonych. Surowy charakter granitowych lub marmurowych kształtów warto przełamać np. bukszpanem, który nie wymaga specjalnej pielęgnacji, a ze względu na swoją prostą budowę, może być dowolnie uformowany, np. w kształcie prostokątnego ogrodzenia.

Poza tym bukszpan dobrze znosi zmienne warunki, rośnie w zasadzie na każdym rodzaju gleby i dość dobrze znosi nawet stosunkowo wysoką temperaturę latem.

Alternatywnym rozwiązaniem dla bukszpanu może być barwinek, który pięknie kwitnie w okresie wiosenno-letnim, a przy tym wytwarza wiele pędów, prowadzonych przy samym podłożu. Chętnie wykorzystywany na cmentarzach tworzy zbite, ciemnozielone krzaczki, które niegdyś były symbolem wiecznego życia.

Niewielkie rośliny iglaste o zróżnicowanych kształtach i odmianach

Dość szczególną ozdobą nagrobka bywają także niewielkie, ciemnozielone rośliny iglaste, które mogą być zasadzane tuż za tablicą pamiątkową. Mniejsze gatunki mogą tworzyć także miniaturowe szpalery lub przecinać byliny z roślinami jednorocznymi i dwuletnimi.

Na cmentarzach świetnie sprawdzi się świerk kłujący, a także tzw. kosodrzewina. Oba gatunki nie mają specjalnie wysokich wymagań wobec gleby, ani miejsca w jakim rosną (dobrze znoszą podłoża piaszczyste).

W kategorii krzewów warto wspomnieć także o gatunkach płożących, a w tym m.in. bluszczu pospolitym, którym można opleść okoliczne drzewa, krzyż nagrobkowy, klomby oraz wszystkie pozostałe elementy ozdobne. Bluszcz charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami oświetleniowymi – bujnie rośnie zarówno w miejscach o dobrym dostępnie do promieni słonecznych, jak i w tych o relatywnie wysokim zaciemnieniu.

Jakie kwiaty odnajdą się na jałowej glebie cmentarza?

Urokliwe kompozycje kwiatowe mogą być tworzone zarówno z wymagających róż, jak i popularnych chryzantem, aster, a także konwalii (dwa ostatnie gatunki kwitną w okresie jesiennym, dlatego mogą być naturalną ozdobą nagrobków podczas Wszystkich Świętych). W przypadku róż, niezbędne będzie przynajmniej okresowe uzupełniania podłoża w nawozy z dodatkiem azotu.