Kwestia nagrobków wygląda podobnie jak w całej reszcie naszego kraju. Można podziwiać możliwości rzemieślnicze osób, które wykonywały pomniki wiele lat temu oraz te które wystawiamy dzisiaj.

Niestety na terenie Olsztyna wiele historycznych cmentarzy się nie zachowała lub pozostały jedynie niewielkie ich fragmenty. Ulegały dewastacji, nagrobki były używane do innych celów.

Aby zamówić nagrobek w Olsztynie należy udać się do jednego z działających w mieście zakładów kamieniarskich. Uzyskamy tam profesjonalną pomoc oraz doradztwo, jednak wszystkie elementy wybierzemy samodzielnie wedle gustu naszego oraz osoby, która odeszła. Dzisiejsza technologia daje nam duże możliwości w kwestiach zdobniczych i pozwala osiągnąć wspaniały efekt estetyczny końcowego dzieła kamieniarza.

Gdy udamy się zamawiać nagrobek pamiętajmy o kilku ważnych elementach. Po pierwsze nie powinien on zostać ustawiony na cmentarzu wcześniej niż pół roku od momentu pogrzebu, aby nie doszło do jego obsunięcia, a w konsekwencji nawet połamania i zniekształcenia elementów. Po drugie wybierajmy elementy zdobnicze schludnie, odpowiednio z tym co nam się podoba i co wiemy, że podobałoby się zmarłemu – czasem mniej znaczy więcej. Po trzecie dobierzmy dodatki – jeśli zdecydujemy się na rabatkę na kwiatki, wazon czy podstawkę pod znicze zadbajmy aby były w odpowiednich miejscach przytwierdzone do całej konstrukcji, uchroni je to przed zaginięciem i nie będą kusić złodziei.

Wybieranie nagrobka podobnie jak sam pogrzeb wiąże się ze sporym przeżyciem emocjonalnym. W celu samego złożenia zamówienia polecamy wybrać się dopiero po upływie kilku miesięcy od pochowania bliskiej osoby. Do tego momentu zdążymy nieco uspokoić nerwy, nabrać nieco dystansu i dojść do siebie, zacząć żyć na nowo. Jeśli nieco odpoczniemy dużo łatwiej będzie nam podjąć odpowiednie decyzje w wyborze właściwego nagrobka i będziemy znacznie bardziej zadowoleni z efektu końcowego.

Osoby, które chciałyby w pełni samodzielnie stworzyć projekt nagrobka dla bliskiej osoby mają możliwość wykonania takiego poprzez sieć internetową. Obecnie wiele zakładów posiada na swoich witrynach internetowych programy, które umożliwiają wykonanie pełnego projektu, w którym można zawrzeć każdą z opcji dostępną u kamieniarzy.

Olsztyn leży w województwie Warmińsko-Mazurskim w południowej części Warmii. Jednocześnie stanowi stolice regionu. Miasto było świadkiem wielu wydarzeń historycznych. W czasie wojen światowych było zajmowane przez Rosjan, a w 1945 roku zostało podpalone prze Armię Czerwoną. Znajduje się tu kilka ważnych nekropolii.

Cmentarze miejscowości stanowią świadectwo jego historii. Przypominają o ważnych wydarzeniach oraz o zamieszkującej te okolice ludności. Podobnie jak w innych polskich miastach tak i tutaj znajdziemy nekropolie należące do różnych narodowości i wyznań, jak również pochodzące z różnych okresów dziejowych i pokazujące zmiany jakie zaszły w tym czasie w kunszcie rzemieślniczym.

Cmentarze Olsztyna

Cmentarz Szpitala Mariackiego w Olsztynie

Jest to zamknięta, niedziałająca obecnie nekropolia, o wydźwięku bardziej historycznym. Powstała w 1878 roku, a ostatni pochówek w jej granicach odbył się w 1951 roku. Do dnia dzisiejszego w tym miejscu pozostała zachowana jedynie główna aleja oraz drzewostan. Ostatecznie zamknięta została 1961 roku. Natomiast w 1974 doszło do splantowania. Stanowiła miejsce pochówku dla pacjentów oraz personelu położonego obok szpitala.

Cmentarz św. Józefa w Olsztynie

Do jego założenia doszło w 1904 roku. Usytuowany został pomiędzy ulicami Starkową oraz Wadąską (dzisiaj ulice Rataja oraz Jagiellońska). Kościół pod wezwaniem św. Józefa został wybudowany w sąsiedztwie nekropolii w latach 1912-1913. Jednak aż do roku 1924 cmentarz pozostawał pod opieką olsztyńskiej parafii św. Jakuba i dopiero później przeszedł pod jurysdykcję św. Józefa. Kaplica cmentarna powstała w 1921 roku, niestety w 1996 doszło do jej spłonięcia. Jest to nekropolia o wydźwięku historycznym. W roku 1984 została wpisana do rejestru zabytkowych cmentarzy. Jej zamknięcie miało miejsce 1962 roku. Na tej nekropolii znajdziemy między innymi nagrobek gen. Franciszka Ksawerego Ostrowskiego.

Cmentarz żydowski w Olsztynie

Żydowski kirkut w Olsztynie zlokalizowany jest przy ulicy Zyndrama z Maszkowic 2, na rogu ulicy Grunwaldzkiej. Do nekropolii należy również budynek Domu Pożegnań Bet Tahara, który został zaprojektowany prze architekta światowej sławy Ericha Mendelsohna. We wnętrzu na sklepieniu odkryte zostały bogate malowidła. Budynek został objęty pracami, które mają na celu jego odrestaurowanie. Do założenia nekropolii doszło w 1818 roku i zajął powierzchnię 0,48 hektara. Ostatni pochówek w jej granicach, o którym wiadomo miał miejsce w 1940 roku, natomiast do oficjalnego zamknięcia doszło w 1955 roku. W latach 1969-1970 za zgodą miejscowego konserwatora zabytków zamknięto cmentarz i przekształcono go w zieleniec.

Teren cmentarza został wykorzystany w 1997 roku jako plac manewrowy dla pobliskiej budowy osiedla, co spowodowało jego dalszą dewastację. W tym miejscu nie ocalał do dnia dzisiejszego żaden z nagrobków. Zachowały się jedynie schodki, elementy murowanego ogrodzenia oraz fragmenty grobowców wrośnięte w drzewa. Część pochodzących z cmentarza nagrobków wykorzystano w celu wzmocnienia skarpy zlokalizowanej na zapleczu budynku „Casablanki”, który góruje nad parkiem zamkowym w mieście. Niektóre macewy zostały użyte jako surowiec kamieniarski.

Niemiecki cmentarz wojskowy w Olsztynie

Cmentarz znajduje się na alei Wojska Polskiego. Obecnie jest nieczynny. Do jego otwarcia doszło w 1914 roku w sierpniu. Ostatni pochówek w tym miejscu odbył się w 1945 roku. Znalazło się tu około 800 grobów wojskowych. Pomimo iż do poświęcenia nekropolii doszło dopiero w 1915 roku, to pierwsze pogrzeby odbyły się tu już w sierpniu 1914 roku. W trakcie działań pierwszej wojny światowej pochowano w tej lokalizacji 87 żołnierzy. W dwudziestoleciu międzywojennym miały tu miejsce również pogrzeby osób cywilnych, jednak gdy rozpoczęła się II wojna światowa, znów służył jako cmentarz o charakterze wojskowym. Gdy zakończyła się wojna doszło do dewastacji tego miejsca. Zostało odrestaurowane w 1992 roku. Inicjatywę taką wniósł przewodniczący Związku Mniejszości Niemieckiej w Olsztynie. Niemiecka nazwa cmentarza w tłumaczeniu na język polski brzmi „cmentarz honorowy”.

Radziecki cmentarz wojenny na Szarych Szeregów w Olsztynie

Zgodnie z opisem na tablicy pochowanych tam zostało 4262 żołnierzy radzieckich, 290 żołnierzy polskich oraz 670 lotników armii francuskiej. Większość nagrobków na cmentarzu jest anonimowa. Obecnie cmentarz jest miejscem o znaczeniu historycznym.

Cmentarz komunalny przy ulicy Poprzecznej

Do jego założenia doszło w 1962 roku. Powodem jego powstania było zamknięcie przepełnionego cmentarza św. Józefa. Zajmuje on powierzchnię aż 18 hektarów. Złożonych tu w grobach zostało do tej pory około 33 tysięcy osób. Jest pierwszym cmentarzem w Olsztynie gdzie utworzona została aleja zasłużonych. Jednak przez długi czas nazywana była aleją słusznych, gdyż chowani na niej byli jedynie działacze polityczni. Tuż za ogrodzeniem cmentarza znajduje się jedno z warmińskich jezior. Jednak woda tutaj nie jest zdatna do pływania, więc w okolicach nekropolii nie pojawiają się plażowicze, a jedynie zdarza się że w bliskiej odległości ustawiają się wędkarze. Na tym cmentarzu odbywają się jedynie dochowania do już istniejących grobów oraz pochówki pokremacyjne.

Cmentarz komunalny koło Dywit

Jeden z dwóch cmentarzy komunalnych w Olsztynie. Na jego terenie zachowało się kilka żeliwnych krzyży z końca XIX wieku. Jest to nekropolia przeznaczona dla wszystkich mieszkańców niezależnie od wyznawanej religii.

Jak pokazują powyższe opisy cmentarzy na terenie miasta Olsztyn znajdują się najróżniejsze nekropolie. Starsze historyczne uczą i pokazują dawne wydarzenia, nowsze są nadal używane w celu oddania ostatniej posługi bliskim zmarłym.

Zapraszamy do projektowania i zamawiania najkrótsze terminy, najlepsze ceny.

Olsztyn, Elbląg, Ełk, Ostróda, Iława, Giżycko, Kętrzyn, Szczytno, Bartoszyce, Mrągowo, Działdowo, Pisz, Braniewo, Olecko, Lidzbark Warmiński, Morąg, Nidzica, Gołdap, Pasłęk, Węgorzewo, Nowe Miasto Lubawskie, Biskupiec, Dobre Miasto, Lubawa, Orneta, Lidzbark, Olsztynek, Barczewo, Orzysz, Susz, Reszel, Ruciane-Nida, Korsze, Górowo Iławeckie, Biała Piska, Mikołajki, Jeziorany, Ryn, Pieniężno, Tolkmicko, Miłakowo, Pasym, Bisztynek, Frombork, Miłomłyn, Zalewo, Kisielice, Sępopol, Młynary