Cmentarz to przede wszystkim miejsce spoczynku dla zmarłych. Przeważnie cmentarz kojarzy się z bardzo ponurym miejscem, gdzie na stłoczonych nagrobkach przysiadują kruki. Jednak nie jest to regułą. Jednymi z najciekawszych cmentarzy na terenie Europy są francuski Pere-Lachaise, niemiecki Ohlsdorf, ukraiński Cmentarz Orląt Lwowskich.

Największym cmentarzem w Europie i na świecie, nie będącym jednocześnie cmentarzem wojskowym, jest Cmentarz Ohlsdorf w Hamburgu. Znajduje się w północnej części miasta. Zajmuje powierzchnię ponad 390 hektarów. Jego ogromny rozmiar sprawia, że na terenie nekropolii kursują dwie linie autobusowe, które obsługują łącznie aż 22 przystanki. Założono go 1877 roku. Dokonano na nim prawie półtora miliona pogrzebów. Cmentarz słynie z tego, że stanowi nie tylko miejsce pochówku zmarłych, ale również miejsce gdzie można spacerować i pogrążyć się w zadumie ? obszar cmentarza przypomina zadbany ogród, gdzie lość i zagęszczenie nagrobków nie jest przytłaczająca, za to pełno tu zieleni i drzew. Jest nawet oczko wodne. Jednak nie to stanowi o jego niepowtarzalności. Cmentarz Ohlsdorf to miejsce wiecznego spoczynku dla wyznawców wszystkich religii. Znajdują się na nim również groby ofiar nazizmu oraz pomniki upamiętniające ich śmierć.

Największą paryską nekropolią jest Cmentarz Pere-Lachaise, znany z tego, że można na nim odnaleźć nagrobki wielu znakomitych osobistości pochodzących nie tylko z Francji. Wiele tutaj grobów Polaków, którzy znaleźli się we Francji w czasach Wielkiej Emigracji, czyli w początkach XIX wieku. Najsławniejszym jest pomnik kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina z piękną rzeźbą przedstawiającą muzę grającą na lirze. Na Pere-Lachaise spoczywają także Oscar Wild, Jim Morrison, Edit Piaf, Eugene Delacroix, Marcel Proust i wielu innych znakomitych artystów. Bardzo ciekawe są początki istnienia nekropolii. Założył ją Napoleon, krótko przed tym jak został cesarzem Francji. Pomysł nie przyjął się, bo nekropolia była wtedy położona daleko od Paryża. Nie pomogło nawet przeniesienie tutaj szczątek znamienitych pisarzy ? Jeana de La Fontaina oraz Moliera. Skuteczniejsze okazało się to, że inny pisarza ? Balzac tworzył powieści, których bohaterowie byli chowani właśnie na Pere-Lachaise.

Wschodnia część Europy także ma nekropolie o bardzo interesującej historii. Prawdopodobnie najbardziej znaną jest Cmentarz Obrońców Lwowa we Lwowie, znany jako Cmentarz Orląt Lwowskich. W rzeczywistości stanowi on tylko fragment Cmentarza Łyczakowiskiego, ale zajmuje autonomiczne miejsce ? zbocza wzgórz od strony Pohulanki. Historia nekropolii sięga 1918 roku, kiedy to wybuchły walki o Lwów, zamieszkiwany wtedy w większości przez Polaków, którzy nie chcieli oddać go w ręce Ukraińców. Bardzo młodzi ludzie, z powodu braku zawodowej armii, spontanicznie tworzyli oddziały, prowadzące walkę partyzancką w różnych częściach miasta. Początkowo ciała ofiar walki grzebano w dość przypadkowych miejscach. Potem zdecydowano o ekshumacji zwłok i przeniesieniu ich w jedno miejsce ? na Cmentarz Łuczakowski.