Pierwsza informacja o śmierci zwykle jest szokująca dla każdego bliskiego osoby, która odeszła ze świata żywych. Jednak nawet w tej sytuacji należy zachować zimną krew po to, aby podjąć pewne kroki pozwalające na rozpoczęcie całego etapu pochówku. Zanim jednak złożymy ciało do trumny i grobu, należy załatwić wiele formalności, wezwać wielu specjalistów i doprowadzić do końca wszystkie sprawy związane z zakładem pogrzebowym i kościołem.

Proces i czas, w jakim możemy rozpocząć działania związane z pochowaniem osoby zmarłej zależy od tego, jak i gdzie nastąpił zgon. Zwykle miejsca zgonu dzielimy na dwie kategorii – zgon w domu lub w miejscu publicznym. W tym artykule przedstawimy krok po kroku wszystkie etapy, jakie muszą przejść członkowie rodziny, którzy stracili bliską osobę w ścianach swojego domu lub mieszkania.

Pierwsza reakcja
Pierwsza reakcja na zgon osoby bliskiej to wstrząs, niedowierzanie i płacz. To podyktowane jest ludzkimi uczuciami, które biorą w tej chwili nad nami górę. Trzeba jednak pamiętać, że czas to w tym przypadku bardzo deficytowy towar. Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć jest wezwanie pogotowia ratunkowego. Zamiast pogotowia, możemy wezwać również lekarza rodzinnego. Wszystko po to, aby to lekarz ustalił godzinę zgonu i przyczynę śmierci oraz na miejscu wystawił akt zgonu, który niezbędny jest do przejścia kolejnych etapów formalności związanej z pochówkiem.

Gdy mamy już akt zgonu, należy zawiadomić zakład pogrzebowy. Zakłady działają całodobowo, więc wezwać karawan możemy o każdej porze dnia i nocy. Zadaniem pracowników domu pogrzebowego będzie przygotowanie ciała zmarłego do transportu do specjalnej chłodni. Jeżeli nie chcemy korzystać z usług domu pogrzebowego (często mieszkańcy małych miast sami organizują pogrzeb w domu), wówczas zakład pogrzebowy przywiezie specjalną chłodnię do miejsca zamieszkania osoby zmarłej.

W przypadku, gdy ciało zmarłego znajdzie się już pod opieką zakładu pogrzebowego, należy zgłosić się do urzędu stanu cywilnego. Zgłaszamy tam śmierć osoby bliskiej i otrzymujemy specjalny akt, który potwierdza zaistniałą sytuację.

W międzyczasie zgłaszamy się także do księdza (lub innego odpowiednika dla danej wiary zmarłego) i ustalamy datę pochówku. Jeżeli mamy do czynienia ze śmiercią naturalną, pochówek może odbyć się już po 2-3 dniach od chwili zgonu. W przypadku komplikacji lub niedopowiedzeń (nieznana przyczyna śmierci, samobójstwo), ciałem zajmuje się prokuratura, która wysyła ciało denata na sądową sekcję.