Wygląd nagrobka bliskiej nam osoby uzależniony jest najczęściej od naszego gustu oraz tego co chcemy za jego pośrednictwem zaprezentować. Wyjątek może stanowić sytuacja gdy osoba zmarła zadbała o wszystko samodzielnie przed swoją śmiercią – wiele formalności jest załatwionych, najważniejsze rzeczy zakupione, opłacona kwatera na cmentarzu a pomnik stoi. Wówczas z całą pewnością nie musimy sobie zaprzątać już tym głowy.

Jeśli jednak wykonanie pomnika leży w naszej gestii jednym z elementów jaki musimy wybrać jest dobór odpowiedniego liternictwa. Trwałość przypisywana poszczególnym metodom jest zbliżona, tak więc podczas dokonywania wyboru najważniejsze będą względy dekoracyjne, estetyczne i zależne od naszych upodobań.

Pośród najpopularniejszych oraz jednocześnie dostępnych w niemal każdym zakładzie kamieniarskim metod wymienia się – litery metalowe, litery piaskowane oraz kute. W obrębie nagrobka każda z nich prezentuje się odmiennie, dając inny efekt wizualny oraz estetyczny.

Litery metalowe wykonywane są najczęściej ze stali nierdzewnej i odpowiednio przymocowywane do pomnika. Za ich minus podaje się fakt, iż jeśli nie zostaną właściwie przytwierdzone mogą odpaść, w czego konsekwencji zginą lub zostaną zabrane z nagrobka i konieczne będzie domawianie nowych, pojedynczych liter co generuje koszty.

Litery kute wymagają dobrania odpowiedniej czcionki, która przede wszystkim nie będzie zbyt „cienka”, gdyż całość prac wykonywana jest przez wyspecjalizowanych rzemieślników ręcznie. Litery te można malować specjalnymi farbami bądź zdecydować się na ich złocenie.

Ostatnia metoda to litery piaskowane, które wykonywane są z zastosowaniem najnowszej technologii. Projekt całości płyty nagrobnej z danymi osoby zmarłej wykonywany jest w pierwszej kolejności komputerowo. Wybieramy odpowiednią czcionkę i rozmieszczamy korzystając z dostępnej przestrzeni. Następnie klient akceptuje pracę grafika. Wycinana jest specjalna folia, która umożliwia urządzeniu o nazwie ploter wycięcie wszystkich elementów z dokładnością do setnej milimetra. Zaletą tego rozwiązania jest, że można tworzyć elementy o różnej głębokości, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie efektu trójwymiarowego. Podobnie jak w przypadku liter kutych, tak i tutaj mamy możliwość malowania oraz złocenia.