Na zachodzie od wielu lat, jednak w Polsce od stosunkowo niedawna dużą popularnością cieszą się cmentarze dla zwierząt. Obecnie nie jest ich wiele, jednak z roku na rok przybywa zwolenników tego rodzaju pożegnania z domowymi pupilami. Na rynku działa coraz więcej firm, które jako element swojej oferty posiadają trumny, urny czy nagrobki zwierzęce. Na tych ostatnich dla właściciela najważniejsze jest uwiecznienie imienia „przyjaciela” oraz ewentualnie dat – narodzin i śmierci. Wiele osób decyduje się jednak na dodatkowe napisy. W niektórych przypadkach będą to cytaty, a czasem najprostsze odniesienia do kota czy psa.

Każdy cytat umieszczony na zwierzęcym nagrobku ma za zadanie opisać niezwykłą przyjaźń i oddanie jaką dawała nam dana istota. Miłośników czworonogów na przełomie wieków znajdziemy całe mnóstwo, a wśród nich również poetów i pisarzy, którzy napisali liczne utwory o samych zwierzętach lub o niezwykłej przyjaźni i jej sile. Z takich dzieł mamy możliwość czerpać w czasie tworzenia nagrobka dla zwierzęcia.

Jeśli nagrobek, który stawiamy jest niewielkich rozmiarów, to nie ma konieczności umieszczania na nim długiego napisu. Cytat może być ujęty w dwóch, trzech słowach, które będą nam bliskie. Zamiast zapożyczać słowa możemy również np. napisać „wierny/oddany….(imię zwierzaka)” i inne tego rodzaju nawiązania.

Zwierzęta spędzają w naszych domach wiele lat. Przez ten czas silnie się do nich przywiązujemy i ich odejście jest dla nas trudne, dlatego zrodzenie się mody na organizację pochówków, wystawianie nagrobku dla pupili nie powinno dziwić. W dzisiejszych czasach wiele osób jest samotnych, decydują się na rozwój kariery i ostatecznie nie zakładają rodziny. W domowym zaciszu jedyną bliską im istotą jest zwierzak, którego odejście przeżywają niemal tak silnie jak śmierć członka rodziny. W takiej sytuacji organizacja pochówku jest formą pogodzenia się ze śmiercią i przejścia do kolejnego etapu w życiu.